
Afganistan od czasu przejęcia władzy przez talibów doświadcza obecnie najwyższego wskaźnika bezrobocia, ubóstwa oraz przestępczości.
Co więcej, chociaż walki w kraju dobiegły końca, nadal nie słabną poważne naruszenia praw człowieka, zwłaszcza wobec kobiet i dzieci.
Według raportów Khaama Press doprowadziło to do wzrostu liczby zabójstw, samobójstw, grabieży, głodu, handlu ludźmi i sporów międzyludzkich.
Międzynarodowe szacunki alarmują, że Afganistan zmaga się obecnie z poważnym kryzysem humanitarnym.
Według UNAMA co najmniej 59 proc. populacji Afganistanu potrzebuje teraz pomocy humanitarnej. Oznacza to wzrost o 6 mln osób w porównaniu z początkiem 2021 r.
Pogłębiający się kryzys gospodarczy w Kabulu spowodował skrajne ubóstwo w kilku regionach. Wiele prywatnych firm z dnia na dzień przestało działać. Według analityków głównym powodem są zmiany polityczne.
Taksówkarz zabity przez uzbrojonych rabusiów w północnym Afganistanie
Talibscy urzędnicy z północnej afgańskiej prowincji Balkh twierdzą, że kilu uzbrojonych mężczyzn zastrzeliło starszego kierowcę taksówki po obrabowaniu jego samochodu.
64-letni kierowca taksówki został porwany przez uzbrojonych mężczyzn w piątek 19 sierpnia. Rzecznik talibów stwierdził, że następnego ranka jego martwe ciało odkryto w jednej z dzielnic miasta Mazar-e-Sharif.
Śledztwo trwa, a talibscy funkcjonariusze nikogo jeszcze nie aresztowali. Wcześniej, 5 sierpnia grupa czterech osób spaliła żywcem człowieka.
Natomiast we wschodniej prowincji Nangarhar zabito nożem wykładowcę uniwersyteckiego. Uzbrojeni mężczyźni zanim dokonali makabrycznej zbrodni ukradli jego telefon i pieniądze, które miał przy sobie.
Afganistan po tym, jak po 20 latach znalazł się pod kontrolą talibów, został uznany za ofiarę terroryzmu, a zachód obawia się, że kraj ponownie stanie się „bezpieczną przystanią” dla grup terrorystycznych.
(Źródło: ANI, khaama.com )
Photo by Farid Ershad on Unsplash