![](https://www.pokoleniex.com/wp-content/uploads/2022/04/279218549_2161048897387267_2217453069108244727_n-1024x823.jpg)
„Inteligentny portfel obywatelski”.
Chiński model będzie można przetestować dobrowolnie w aplikacji już jesienią 2022 roku.
Massimo Bugani, który pracował nad projektem wyjaśnia, że pomysł jest podobny do mechanizmu gromadzenia punktów w supermarketach :
„ Obywatele zostaną rozpoznani, jeśli segregują odpady, korzystają z transportu publicznego, dobrze gospodarują energią, nie dostają sankcji od urzędu gminy, działają z kartą kultury” .
Posłuszni władzy obywatele, którzy wzorowo dostosowują się do zaleceń nabijają „punkty” które można później wymienić na nagrody. Jakie to będą nagrody tego jeszcze nie wiadomo.
Sortowany obywatel na złego i dobrego przypominać będzie grę w której za dobro się wynagradza a za złe karze… Oczywiście udział w projekcie jest na razie dobrowolny. Biorąc pod uwagę zapowiadany kryzys gospodarczy, niepewność i lęk o przyszłość w eksperymencie weźmie udział wielu obywateli obciążonych trudnościami finansowymi, przecież do wygrania jest wiele korzyści.
Projekt ma na celu:
Wprowadzić unikalny system identyfikacji cyfrowej w Europie, dzięki któremu obywatele Unii Europejskiej będą musieli cyfrowo rejestrować różne dane osobowe i dokumenty za pomocą aplikacji, z której można korzystać w dowolnym państwie członkowskim UE.
Poza tym eksperymentowaniem, które należy obserwować z niezwykłą uwagą, należy zwrócić uwagę na „Europejski portfel tożsamości cyfrowej” – projekt na dużą skalę Komisji Europejskiej.
Komisja chce, aby każdy obywatel UE mógł otrzymać taką aplikację do jesieni 2023 roku. Program, który sortuje obywateli niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest obowiązek korzystania ze smartfonów.
Digitalizacja szerokiej gamy fizycznych poświadczeń i dokumentów; najpierw można zdigitalizować prawo jazdy, ale analogowy identyfikator nadal będzie akceptowany do pewnego momentu. To oznacza: posiadanie identyfikatora lub brak prawa jazdy bądź innych „przywilejów”.
Portfel będzie przechowywał wszystkie dane uwierzytelniające tożsamość cyfrową właściciela.
Obecność cyfrowego portfela ID na smartfonie otwiera również bezpośredni kanał komunikacji z każdym departamentem lub agencją rządową, która go obsługuje.
W związku z tym każdy posiadacz cyfrowego portfela ID będzie informowany o szczepieniach, będzie otrzymywać szczegółowe informacje o tym, jak wziąć udział w nadchodzących wyborach i otrzymywać skuteczne kary za prowadzenie pojazdu bądź inne przewinienia.
Dostęp do danych w czasie rzeczywistym będzie miała policja i inni funkcjonariusze organów ścigania.
Całodobowe połączenie z usługami publicznymi niesie za sobą obsługę podpisów cyfrowych.
Zarówno dla rządu, jak i obywateli, portfel tworzy zatem środowisko, w którym tożsamości cyfrowe i dane uwierzytelniające mogą ciągle ewoluować.
Każdy posiadacz portfela będzie całkowicie uzależniony od systemu który będzie w każdym momencie „wyłączyć” przypisane mu korzyści tworząc współczesnego niewolnika. Przy dobrym sprawowaniu korzyści będą „włączone”.
Europa pomału kształtuje dobrego i złego obywatela według własnych kryteriów.
Pojawiają się pytania:
Skoro system wprowadza nagrody jakie będą kary?
Co spotka osoby, które odmówią podporządkowania się, które chcą żyć zgodnie z niezbywalnym prawem do wolności i wolnej woli?
Jak „dobrowolny” system będzie działał za kilka lat?
Autor; K.M
_______________________________