15 marca 2022

Z powodu rosnącego głodu, Jemen stoi w obliczu „całkowitej katastrofy”

Nowa analiza spustoszonego wojną Jemenu wykazała rekordowy brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Kryzys żywnościowy w Jemenie „jest na krawędzi bezpośredniej katastrofy”- oświadczyli w poniedziałek szefowie agencji ONZ.

Obecnie ponad 17,4 mln Jemeńczyków jest niedożywionych. Oczekuje się, że dodatkowe 1,6 miliona „popadnie w kryzysowy poziom głodu” w nadchodzących miesiącach, podnosząc całkowitą liczbę potrzebujących do 7,3 miliona do końca roku.

Głód wzrośnie pięciokrotnie

Niezwykle niepokojące dla organizacji humanitarnych jest prawdopodobieństwo, że liczba ludzi doświadczających „katastrofalnego” – lub podobnego do głodu – poziomu głodu wzrośnie pięciokrotnie, z 31 000 osób obecnie do 161 000 do końca roku.

„Te wstrząsające liczby potwierdzają, że trwa odliczanie do katastrofy w Jemenie i prawie nie mamy czasu, aby jej uniknąć”

– powiedział dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego (WFP), David Beasley.

„Jeśli nie otrzymamy natychmiast znacznych nowych funduszy, nastąpi masowy głód. Ale jeśli zaczniemy działać teraz, nadal istnieje szansa na uniknięcie nieuchronnej katastrofy i uratowanie milionów”.

Po długich latach walk „wiele gospodarstw domowych w Jemenie jest pozbawionych podstawowych potrzeb żywnościowych”, powiedział Qu Dongyu, dyrektor generalny Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Podkreślając długotrwały, negatywny wpływ na dzieci, dyrektor wykonawcza UNICEF, Catherine Russell, ostrzegła, że ​​„coraz więcej dzieci” w Jemenie „chodzi spać głodne”.

„To naraża ich na zwiększone ryzyko upośledzenia fizycznego i poznawczego, a nawet śmierci”. „Nie można już przeoczyć trudnej sytuacji dzieci w Jemenie. Stawką jest życie”– dodała Russell.

W 2022 r. sam UNICEF potrzebuje 484,4 miliona dolarów, aby zareagować na kryzys humanitarny w Jemenie.

Zgodnie z najnowszą analizą braku bezpieczeństwa żywnościowego nastąpił wzrost ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej piątego roku życia oraz wśród młodych matek.

W całym kraju 2,2 miliona dzieci jest obecnie poważnie niedożywionych; dodatkowe 500 000 młodych ludzi cierpi z powodu ostrego niedożywienia, które jest stanem zagrażającym życiu.

Deprecjacja jemeńskiego Riala spowodowała wzrost cen żywności w 2021 r. do najwyższych poziomów od 2015 r.

Dodatkowo kryzys ukraiński doprowadzi do „poważnych wstrząsów importowych” i wyższych cen, ponieważ 30 procent importowanej do Jemenu pszenicy pochodzi z Ukrainy.

Strony konfliktu powinny znieść wszelkie ograniczenia w handlu i inwestycjach dla towarów niesankcjonowanych. Pomoże to obniżyć ceny żywności i uwolnić gospodarkę, dając ludziom godność pracy i sposób na odejście od konieczności pomocy.

Autor; K.M

Photo by Ben White on Unsplash

________________________