
Baza osób samotnych mieszkających w mieście ma pomóc w znalezieniu miłości. Władze miasta zdecydowały się pomóc singlom ze względu na spadającą liczbę osób wchodzących w związki małżeńskie oraz przyczynić się do zwiększenia dzietności w całym regionie.
Single i singielki mają spotykać się na organizowanych randkach w ciemno oraz przyjęciach integracyjnych. – Mamy nadzieję, że samotni mężczyźni i kobiety zbliżą się poprzez nasze działania – powiedział jeden z przedstawicieli lokalnych władz.
Organizowane są również specjalne spotkania, na których „swatani” są pracownicy przedsiębiorstw państwowych. W roku 2021 miały miejsce już dwie takie grupowe imprezy randkowe a wirtualna impreza randkowa odbyła się w Sylwestra w aplikacji Douyin – oryginalnej chińskiej wersji popularnej aplikacji TikTok.
Momo dobrych intencji, inicjatywa „swatania” napotkała na ogromną falę krytyki.
„Potrzeba dużo więcej czasu, aby przekonać nowoczesne Chiny do powrotu do starych sposobów. Ludzie są po prostu zbyt zadowoleni ze swojego życia, aby radykalnie się zmienić” – poinformował jeden z użytkowników.
Nie brak również opinii które oceniają akcję jako kolejną odsłonę kontrowersyjnej polityki planowania rodziny. Inni przeciwnicy rozwiązania uznają, że to kolejny dowód na postępującą inwigilację społeczeństwa.
Tymczasem nierównowaga płci pozostaje ogromnym problemem w kraju. To następstwo trwającej przez dziesięciolecia polityki jednego męskiego potomka. Dane opublikowane przez chiński rząd pokazują, że w kraju jest o 35 milionów więcej samotnych mężczyzn niż kobiet. Co więcej, według raportu Vice, liczba singli w Chinach prawdopodobnie przekroczy 90 milionów w ciągu kilku lat.
Photo by Nuno Alberto on Unsplash