
Austriacki kanclerz Alexander Schallenberg ogłosił w kraju 10- dniowy lockdown z możliwością przedłużenia do 20 dni. Ma on zacząć obowiązywać od poniedziałku.
Od poniedziałku (15 listopada) obowiązuje już lockdown dla osób, które nie są zaszczepione przeciwko COVID-19. Osoby te mogą wychodzić z domu tylko w przypadku ważnych powodów jak zakupy spożywcze, praca, ośrodki zdrowia czy kościół.
Obowiązek szczepień dla wszystkich obywateli kraju ma obowiązywać od 1 lutego 2022 roku. Za odmowę szczepienia będą grozić grzywny. Osoby które odmawiają szczepień kanclerz obwinił o „atak na system opieki zdrowotnej” – napisał The Guardian.
Austriacy wyszli na ulice Wiednia
Kilka dni po tym, jak kanclerz Austrii postanowił uwięzić w swoich domach nieszczepione osoby, związki zawodowe i politycy zaczęli nawoływać do masowych protestów przeciwko autorytarnemu rządowi. Obowiązek kontroli obywateli został już odrzucony przez związek policyjny. Ponadto Związek Austriackich Sił Zbrojnych przyłączył się do protestów.
Protesty odbyły się w sobotę w Wiedniu. Według FPOe udział w protestach wzięło ok 100 tys osób, inne źródła podają ok 30 tys. Protestowano przeciwko restrykcjom i obowiązku szczepień na COVID-19.
„Nie chcemy piątej fali” – powiedział kanclerz Austrii. – „Naszym wspólnym celem musi być dotarcie do osób nieszczepionych, a nie zamykanie zaszczepionych”. Austriacki kanclerz przeprosił osoby zaszczepione za wprowadzone ograniczenia. Przekazał, że to niesprawiedliwe, że muszą cierpieć z powodu blokady, mimo tego że wykorzystali wszystkie dostępne środki, by chronić siebie i innych przed zakażeniem.
W kraju około 66 proc. osób jest w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19.
Część społeczeństwa po wprowadzeniu drakońskich obostrzeń dla niezaszczepionych szybko ustawiła się w kolejce do przyjęcia preparatu. 12 listopada w całej Austrii zaszczepiono łącznie 88 712 osób.
Podział w kraju jest jasny dla wszystkich: zaszczepieni przeciw niezaszczepionym, pracodawcy przeciw pracownikom, lekarze przeciw pacjentom, władza przeciw wolnościom obywatelskim. Podział na lepszych i gorszych, bezpiecznych i tych niebezpiecznych wciąż w Austrii się pogłębia. Napuszczanie jeden na drugiego, szpiegowanie sąsiadów, rodzin, coraz większa separacja ludzi. Obwinianie niezaszczepionych o kolejne zakażenia….