
To było szokujące, gdy trzech mężczyzn wyszło na scenę, aby odebrać nagrodę dla Carmen Mola, która została nagrodzona najpopularniejszą hiszpańską pisarką kryminalną Premio Planeta 2021 dodatkowo obdarzoną milionem euro.
Przez lata „autorka” udzielała licznych wywiadów drogą mailową, ale nigdy nie pojawiła się osobiście. Logiczne, bo w rzeczywistości nie istniała. Wydawca tłumaczył, że Carmen Mola to pseudonim pewnej pracownicy naukowej jednej z uczelni, która nie chce, by sława literacka rzutowała na jej życie prywatne. Panowało przekonanie, że autorka jest kobietą mieszkającą w Madrycie z trójką dzieci. W rzeczywistości Carmen Mola była 3 scenarzystami telewizyjnymi.
Według hiszpańskiej gazety El Mundo: „Nie umknęło nikomu, że pomysł profesora uniwersytetu i matki trójki dzieci, która rano uczyła algebry, a po południu pisała ultragwałtowne, makabryczne powieści, stworzony został z myślą o doskonałej operacji marketingowej”.
Trio skomentowało: „Nie chowaliśmy się za kobietą, chowaliśmy się za imieniem”. To było bardzo wygodne. Krytyka nie dotykała nas tak bardzo, żyło się dalej, wydawało kolejną powieść – powiedział Díaz. Według Martíneza odejście od „obsesji na punkcie autora” jest „zdrowe”. „Jeśli Carmen Mola funkcjonowała, to dlatego, że opowiadania podobały się czytelnikom”.
Dzieło „Bestia” to powieść historyczna z elementami thrillera. Akcja rozgrywa się w 1834 roku w Madrycie, podczas panującej w mieście epidemii cholery. Książka, oprócz przeglądu surowości tamtych czasów, służy jako powieść kryminalna, w której dziennikarz, policjant i dziewczyna próbują rozwiązać falę morderstw na biednych dzieciach.
Łączna kwota pierwszej nagrody to milion euro, podczas gdy drugie miejsce zdobyło 200 000 euro. W tym przypadku drugą nagrodę otrzymała Paloma Sánchez-Gárnica ze swoim „Ostatnimi dniami w Berlinie”. Powieść opowiada o narodzinach nazizmu i życiu codziennym w okresie stalinizmu.
„Nie jesteśmy wolni od żadnego zła, które wcześniej nękało Europę. Musimy być czujni. Niebezpieczeństwo totalitaryzmu jest zawsze obecne. Nie powinniśmy ufać, że mamy zagwarantowane rządy prawa, ponieważ ich nie mamy” – wyznała Garnica.
____________________________
najnowsze