6 października 2021

Rumunia zwiększa restrykcje Covid

Rumunia wprowadza restrykcje dla osób niezaszczepionych. W weekendy zostanie dla nich wprowadzona godzina policyjna.

1 października Rumuński rząd wprowadził nowe ograniczenia, aby powstrzymać wzrost nowych infekcji koronawirusem.

Rząd ogłosił, że noszenie masek jest obowiązkowe w pomieszczeniach i na zewnątrz, gdzie liczba przypadków przekracza 6 na 1000. Dostęp do restauracji, siłowni, teatrów, kin itp. będzie możliwy przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. i będzie dostępny tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub tych, które już miały wirusa. Osoby, które nie zostały zaszczepione, będą miały zakaz wychodzenia na zewnątrz w weekendy. Osoby te będą musiały przestrzegać godziny policyjnej.

Na razie szkoły pozostają otwarte, chyba że przypadki COVID-19 zostaną zgłoszone w określonych salach lekcyjnych. Personel szkoły i uczniowie będą regularnie poddawani testom. Według Reutersa około 40 procent personelu medycznego i nauczycieli w Rumunii nie zostało zaszczepionych.

W Rumunii nieco ponad jedna trzecia dorosłej populacji jest w pełni zaszczepiona. Niski wskaźnik jest związany z brakiem zaufania do instytucji państwowych. Obecnie kraj zaczął oferować trzecią dawkę szczepionki COVID-19 personelowi medycznemu i osobom z grup ryzyka.

Liczba nowych zakażeń COVID-19 na początku października wynosiła 12 032.

Photo by Sorin Gheorghita on Unsplash

_________________________