
„Jesteście pierwszym pokoleniem, które zażądało klimatyzacji w każdej klasie. Wszystkie wasze lekcje odbywają się przy komputerze. W każdym pokoju jest telewizor. Spędzacie cały dzień, korzystając ze środków elektronicznych. Zamiast chodzić pieszo do szkoły, jeździsz wszystkimi środkami transportu.
Jesteście największymi konsumentami dóbr w całej dotychczasowej historii świata. Ciągle kupujecie najdroższe ubrania, aby być „modnymi”. Wasz protest ogłaszany jest za pomocą środków cyfrowych i elektronicznych. Zanim więc zaprotestujecie, wyłączcie klimatyzację, idźcie do szkoły pieszo, wyłączajcie telefony i poczytajcie książkę, zróbcie kanapkę i obiadek w domu zamiast kupować gotowe jedzenie.
Niestety nic z tego się nie wydarzy, ponieważ jesteście samolubni, słabo wykształceni i manipulowani przez ludzi, którzy Was wykorzystują mówiąc, że macie szlachetny cel, bawiąc się w najbardziej szalonym zachodnim luksusie. Obudź się i zamknij się – Dowiedz się o faktach, zanim zaprotestujesz”. – powiedział reporter.
STRAJK KLIMATYCZNY W POLSCE
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pod hasłami takimi jak: „Klimat ponad podziałami”, „Wspólne działanie lub wspólne wymieranie” odbył się w 20 polskich miastach w piątek 24 września, jednak najwięcej uczestników było w Warszawie. Młodzież domagała się realizacji polityki na rzecz ochrony środowiska wykrzykując hasła przeciwko „widocznym i postępującym zmianom klimatu i bierności osób u władzy w przeciwdziałaniu”.
„Tematem przewodnim tegorocznego protestu jest intersekcjonalność i solidarność klimatyczna. Z tego względu na naszym strajku dążymy do pojednania się z różnymi grupami społecznymi. Chcemy podkreślić jak bardzo kryzys klimatyczny dotyka społeczności spychanych na margines przez nasz obecny system. Wszędzie spotykamy się z suchymi statystykami i opisami procesów fizycznych, a zapominamy, że to człowiek wywołuje kryzys klimatyczny i to on poniesie za niego konsekwencje” – napisano w opisie strajku klimatycznego.
Organizatorzy strajku są przekonani że kryzys klimatyczny przekłada się na kryzys praw człowieka i wspólnoty. „Tylko ramię w ramię możemy sprawić, że nasza wspólna przyszłość będzie bezpieczna, zielona i sprawiedliwa” – tłumaczą.



Fot. unsplash
________________________