23 sierpnia 2021

Nowa wystawa w Szanghaju na nowo przedstawia przedmioty codziennego użytku

28 lipca wystawa The Voice of Things prezentowana w Muzeum Bundu w Szanghaju została oficjalnie otwarta dla publiczności.

Wystawa skupia swoją uwagę na przedmiotach codziennego użytku, skłaniając publiczność do spojrzenia na rzeczy, które często postrzegane są jako czysto funkcjonalne przez artystyczny pryzmat. 

Nowa wystawa gromadzi kolekcję emblematycznych dzieł, począwszy od początku XX wieku świadczących o rewolucji w normach estetycznych i samym statusie dzieła sztuki, po najnowsze kreacje artystów, które kwestionują nasz zglobalizowany świat.

Można powiedzieć, że prezentacja jest kompletna i zdrowa jak podręcznik historii sztuki, a jednocześnie nie brakuje jej oryginalności i kreatywności. 

Wchodząc do pierwszej sali wystawowej, niebieskawe tło nadaje ton. Jest chłodny i odległy, co odpowiada matematycznej, logicznej i geometrycznej prezentacji dzieł. Z tego drobnego szczegółu widać, że kuratorzy zastanowili się, aby dać widzom wciągające wrażenia. 

Środkowa grafika zatytułowana „Nature Morte” została namalowana przez Pabla Picassa, twórcę kubizmu. To jedno z najbardziej reprezentatywnych dzieł sztuki powstałych w tym okresie. 

Przechodząc do bardziej nowoczesnych dzieł sztuki, dzieło Wearable Chairs pokazuje statyczne obiekty z emocjami i życiem. 

W ramach prezentacji pod krzesłami znajdują się kartki z wierszami. 

Niektóre linijki brzmią tak: „Tym krzesłom życie zostało podane/między 15:00 a 17:00/12 lutego 1971/bardzo efemeryczne życie/tylko wtedy, gdy/były noszone”. Wiersze ożywiły krzesła nadając sentymentalny akcent, gdzie wydają się posiadać ludzki smutek, ograniczenia, życie i śmierć. 

Na tle konsumpcjonizmu ostatnia część wystawy przenosi nas do zglobalizowanego świata. Ten utwór, zatytułowany „Mirror Stand”, został stworzony przez Guillaume’a Billa w 1988 roku.

Okresy i ceny luster różnią się znacznie, podczas gdy lustra bliższe nowoczesności mają niższą cenę. To z kolei odzwierciedla rozwój industrializacji i globalizacji poprzez zwykłe przedmioty codziennego użytku, zapraszając widzów do refleksji nad ekonomicznym modelem społeczeństwa. 

Wystawa Głos rzeczy pozostawia obserwatorom otwarte pytanie: „Co definiuje sztukę?” Zapewniła ludziom platformę do kontemplacji i medytacji. 

[Obrazy z Muzeum Sztuki Zachodniego Bundu]