
Religijny Fundamentalizm
Aby zrozumieć dramatyczną sytuacje kobiet w Afganistanie należy zrozumieć czym właściwie jest szariat.
Szariat jest to islamska doktryna prawna która nie rozdziela życia świeckiego od religijnego, dlatego normuje obrzędy i tradycje religijne z codziennym życiem obywateli.
Według szariatu, zgodnie z sunnicką szkołą prawa, kobiety, które odpadły od wiary, mają zostać zabite. Obowiązują kary cielesne, kobiety oskarżone o cudzołóstwo są kamienowane.
Kobieta w świetle prawa szariatu musi być całkowicie podległa mężczyźnie. Według szariatu nie istnieje gwałt w małżeństwie. Żona nie ma prawa opierać się mężowi. Za kradzież obcina się ręce.
Za homoseksualizm zrzuca z budynków lub skał. Stosuje się też karanie poprzez biczowanie np. za picie alkoholu czy oszczerstwo, a ścięcie lub powieszenie za bluźnierstwo wobec Boga lub Koranu.
Mężowie mogą bić żony za nieposłuszeństwo. Kobiety nie mogą wydawać poleceń mężczyznom, wdawać się w spory, nie mogą zajmować ważnych stanowisk w polityce, biznesie czy nauce oraz obowiązkowo muszą nosić burkę całkowicie zakrywając swoje ciało i twarz.
Wiele kobiet ma amputowane części ciała, takie jak ręce, ramiona czy uszy, jako karę za łamanie prawa szariatu lub nawet próbę ucieczki od swoich agresywnych mężów.
Morderstwa kobiet, które nie przestrzegają norm w celu przywrócenia „honoru” rodziny, są normalne pod rządami talibów.
Kobieta nie może rozmawiać z mężczyznami, którzy nie są z nią spokrewnieni. Nie wolno im nawet wyjść na ulicę bez męskiego krewnego.

W miejscach publicznych kobietom nie wolno mówić głośno, ponieważ głosu kobiety nie powinien usłyszeć obcy.
Okna muszą być zawsze zasłonięte, aby nikt nie mógł zobaczyć kobiety nawet z ulicy. Pod rządami talibów nie mogą istnieć żadne nazwy miejsc lub tym podobne zawierające słowo „kobieta”.
Kobietom nie wolno w żaden sposób być atrakcyjnym seksualnie, dlatego nie wolno im również nosić lakieru do paznokci.
Kobieta powinna żyć w całkowitym odosobnieniu, co oznacza bezwzględne ograniczenie jej osobistych, społecznych i ekonomicznych interakcji ze światem zewnętrznym.
Przez wszytą przed oczami kratkę z tkaniny kobiety w Afganistanie wkrótce zobaczą świat dosłownie zza krat!
Kobiety w Afganistanie przez ostatnie dwadzieścia lat mogły studiować, zakładać swoje firmy, odsłaniać swoją twarz, malować się, pozwolono im zostać policjantkami, a nawet mogły zostać wybrane do parlamentu.
Kabul upadł – a wraz z Kabulem wolność kobiet
Symboliczne zamalowywanie obrazów kobiet na ścianach miasta Kabulu jest de facto symbolicznym unicestwieniem ich wolności.
Obecnie w Kabulu sporządzane są listy niezamężnych dziewcząt i kobiet. Może minąć tylko kilka dni, zanim zaczną się przymusowe małżeństwa.
”I’m sitting here waiting for them to come. There’s no one to help me or my family;they’ll come for people like me & kill me.” Chilling, heartwrenching words from the brave #ZarifaGhafari Afghanistan’s first female mayor. Everything feels trivial next to the cries of Afghan women pic.twitter.com/KMBCUa7USE
— Elif Shafak (@Elif_Safak) August 16, 2021
Zarifa Ghafari, burmistrzyni z Afganistanu, powiedziała serwisowi inews.com.uk, że boi się o swoje życie. – „Siedzę i czekam, aż przyjdą. Przyjdą po ludzi takich jak ja i zabiją mnie” – oświadczyła. W takim położeniu są tysiące kobiet.
Mimo tego że talibowie twierdzą, że chcą „pokojowego przekazania” władzy, wiele przesiedlonych afgańskich kobiet poinformowało że uciekają ze swoich domów, bojąc się morderstw, gwałtu i przymusowego małżeństwa.
Sytuację w Afganistanie zrelacjonowała 23-letnia Pashtana Zalmai Khan Durrani z Kandaharu, która kieruje afgańską organizacją zajmującą się kształceniem kobiet.
„Teraz donoszą mi o dokonujących się gwałtach, wzroście przemocy i wymazywaniu przez talibów tych niewielkich zdobyczy cywilizacyjnych, jakie udało nam się zyskać w ciągu ostatnich dwóch dekad, jak choćby edukacja kobiet”( za vaticannews.va) – powiedziała dodając że dla jej pokolenia zdobycie władzy w Afganistanie przez talibów jest horrorem, o którym słyszeli jedynie z opowieści rodziców.
Autor; K.M
Photo by Ikhsan Sugiarto on Unsplash
______________________________________