9 sierpnia 2021

"Food Systems Summit 2021"- transformacja globalnego systemu żywnościowego

W dniach 26-28 lipca w Rzymie miał miejsce szczyt "Food Systems Summit 2021" . Jest to część słynnej Agendy 2030 zwanej inaczej “Programem zrównoważonego rozwoju”. Wstępny szczyt przygotuje grunt pod globalne wydarzenie we wrześniu tego roku.

Agenda 2030 to dokument stworzony przez ONZ, który zawiera 17 celów i 169 zadań, które mają pomóc w ich zrealizowaniu. Jak wskazuje nazwa dokumentu – cele powinny być zrealizowane do 2030 roku.

Motywem przewodnim tego planu jest właśnie zrównoważony rozwój – m.in. eliminację ubóstwa, głodu, równy dostęp do edukacji, wody pitnej oraz do taniej, ekologicznej energii.

Równie ważnym elementem jest właśnie ekologia i pomoc naszej planecie. Zjazd Food Systems Summit to część wielkiej agendy.

Food Systems Summit 2021

Wydarzenie odbyło się w dniach 26-28 lipca w Rzymie. Tak naprawdę jest to tzw. pre-szczyt poprzedzający szczyt, który ma odbyć się we wrześniu w Nowym Jorku.

Tym razem przewodniczącym spotkania był Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterresa.

Pre-szczyt to okazja do zgromadzenia młodzieży, tubylców, rolników, obywateli, naukowców i praktycznie wszystkich innych grup społecznych.

Podczas wydarzenia przedstawiono propozycje transformacji systemów żywnościowych na całym świecie, które oparte są na dowodach naukowych, a także pozyskanie nowych źródeł finansowania oraz współprac.

Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnych źródeł głównymi celami wrześniowego zjazdu będą:

* Zaplanowanie znaczących działań i miarodajnego postępu w realizacji agendy 2030;

* Szerzenie świadomości i podniesienie dyskusji o tym, jak zreformowanie systemów żywnościowych pomoże osiągnąć cele poprzez zastosowanie reform, które będą dobre zarówno dla ludzi, jak i dla planety;

* Ustalenia, które pomogą rządom i innym interesariuszom w realizacji celów z Agendy;

* Stworzenie systemu sprawdzania i śledzenia akcji, aby upewnić się, że ustalenia ze zjazdu inspirują do podjęcia akcji i generują postęp.

CYFRYZACJA ROLNICTWA

Ważnym aspektem omawianym we wrześniu będzie cyfryzacja rolnictwa.

Innymi słowy – użycie nowoczesnych technologii w produkcji rolnej. Ma to pomóc rolnikom w pracy, wyeliminowaniu głodu na świecie i stworzyć rolnictwo bardziej przyjazne środowisku.

Prawdopodobnie poruszona również zostanie kwestia globalnego spożycia mięsa, jako że zostało ono ostatnio uznane za nieekologiczny produkt.

Czy rzeczywiście cyfryzacja jako uniwersalne rozwiązanie dla rolnictwa jest dobrym rozwiązaniem?

W 2020 roku Friends of the Earth Europe opublikowała raport pod tytułem; „Przyszłość rolnictwa, od korporacji do siły rolników” który analizuje Wspólną Politykę Rolną.

Raport wskazał, że cyfryzacja rolnictwa może na przykład znacząco wykazać aktualny stan gleby na polach, takich jak zawartości biogenów (związków azotu i fosforu) czy badać stan wilgoci gleby.

Natomiast nie może być pomocna dla utrwalania rozwoju rolnictwa przemysłowego chroniącego ekosystemy i bioróżnorodność.

Raport ostrzega, że cyfryzacja rolnictwa nie sprzyja ani klimatowi ani środowisku a oddaje produkcję żywności w ręce ogromnych korporacji, które nastawione są tylko na ogromne zyski.

„Zmniejszone koszty pracy, nawadniania, nawozów sztucznych i pestycydów, wraz ze zwiększoną wydajnością są promowane jako sposób zapewnienia większych zysków rolnikom.

Należy jednak zwrócić uwagę, że zwrot inwestycji nie jest zapewniony, gdyż wysokie koszty początkowe wymagają kredytów bądź znaczącego wkładu własnego.

Większość narzędzi rolnictwa cyfrowego jest także przeznaczonych do pracy przy produkcji na dużą skalę. Oznacza to, że nie będzie ona mogła być stosowana przez małych i średnich producentów, co może wymusić dalszą koncentrację ziemi w celu utrzymania opłacalności produkcji.

Istnieje obawa, że wraz ze wzrostem automatyzacji mogłoby to dalej osłabić niezależność drobnych rolników”. – czytamy w raporcie.

Według raportu cyfrowe rolnictwo opanowane przez duże korporacje nie zapewnia rozwiązań problemów związanych z klimatem, czy wyludnianiem wsi, a wręcz przeciwnie, może spowodować ich pogłębienie. Oznacza to, że wprowadzenie rolnictwa cyfrowego nie jest gwarantem bardziej zrównoważonego systemu rolniczego.

W raporcie zwrócono również uwagę na mnogość danych, które mogą być zebrane w systemach rolnictwa cyfrowego co ułatwia powstanie tak zwanych ‘big data’ w rolnictwie czyli zbiorów danych cechujących się dużą objętością, różnorodnością i zmiennością.

Odnosi się to do zbiorów danych pochodzących od wielu producentów i przekazywanych do dużych cyfrowych baz danych, które mogą następnie być poddane analizie komputerowych algorytmów.

Te bazy danych zazwyczaj są własnością dużych korporacji bądź władz państwowych i podlegają ich kontroli.

Raport wzywa również do podjęcia radykalnych kroków w celu zapewnienia suwerenności danych rolników przed wprowadzeniem rolnictwa cyfrowego WPR.

Autor; Ada Stachowicz

żródło; https://koalicjazywaziemia.pl/wp-content/uploads/2020/05/FoEE_Future_of_Farming_report_polish_v3-pages.pdf

Photo by Rob Mulder on Unsplash/Photo by GreenForce Staffing on Unsplash