
Liczący 4600 lat statek, znany również jako Solar Boat, został przeniesiony z kompleksu piramid w Gizie do pobliskiego Wielkiego Muzeum Egipskiego, które ma zostać otwarte jeszcze w tym roku.
Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu poinformowało, że przetransportowanie łodzi z drewna cedrowego, do nowego miejsca wystawowego w budynku muzealnym Wielkiego Muzeum Egipskiego zajęło 10 godzin.
We wczesnych godzinach porannych w sobotę 07 sierpnia łódź była już na swoim miejscu.
Łódź była transportowana jako pojedynczy element w metalowej klatce przewożonej za pomocą inteligentnego, zdalnie sterowanego pojazdu do transportu łodzi jako całości z uwzględnieniem najsurowszych wymogów ochrony i bezpieczeństwa. Pojazd z Belgii został sprowadzony specjalnie na potrzeby tej operacji.
„Celem projektu transportowego jest ochrona i zachowanie dla przyszłych pokoleń największego i najstarszego artefaktu (łac. arte factum – „wytworzone sztuką” kopalne przedmioty wykonane przez człowieka bądź zawierające ślady ludzkiej obróbki pochodzenia organicznego (wyroby z kości, drewna, skóry, kamienia, itp.) organicznego wykonanego z drewna w historii ludzkości” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa turystyki i starożytności.
Łódź Chufu jest jednym z najstarszych, największych i najlepiej zachowanych łodzi znanej jako „barka słoneczna” od starożytności.
Mierzy 43,6 m (143 stóp) długości i 5,9 m (19,5 stóp) szerokości. Łódź została opisana jako „arcydzieło rzemiosła drzewnego”, które może dziś pływać po jeziorze lub rzece i opisana jako jedno z największych odkryć starożytnego Egiptu w dokumencie Zahi Hawassa „Dziesięć największych odkryć Egiptu”.
Łódź odkryta w 1954 roku została wystawiona publicznie od 1982 roku w specjalnie wybudowanym muzeum w kompleksie piramid w Gizie -miejsca pochówku faraona Chufu z IV Dynastii, panującego w latach ok. 2604-2581 p.n.e.
Legenda głosi że słoneczne łodzie zakopywano obok królewskich grobowców, gdyż wierzono, że będą w stanie przetransportować zmarłych do zaświatów.
Transport łodzi można zobaczyć TUTAJ
źródło; gaz.wiki/Reuters