
Ziemniak jest rośliną uprawianą na masową skalę na całym świecie. Bulwy bogate są w skrobię, błonnik, białka, aminokwasy, są źródłem witaminy C, beta-karotenu, fosforu i potasu.
Nic więc dziwnego, że ta wywodząca się z Ameryki Południowej roślina, dostarczona Europejczykom z końcem XVI wieku zyskała przydomek „królowej jadłospisów”. W uprawach światowych znajduje się na czwartym miejscu zaraz po kukurydzy pszenicy i ryżu.
Oprócz ziemniaków i wody wiemy że w składzie mleka Dug znajduje się także białko grochu, błonnik cykorii i olej rzepakowy. Napój nie zawiera glutenu, orzechów ani laktozy, wzbogacony jest o wapń, witaminę D i kwas foliowy a zawartość cukru i kwasów tłuszczowych jest na niskim poziomie.
Napój, jak zapewnia firma nie różni się za bardzo od reszty wegańskich odpowiedników mleka krowiego i świetnie się pieni, dlatego można go użyć na przykład do kawy latte.
Asortyment rozszerzony na trzy warianty: DUG ORIGINAL, BARISTA i UNSWEETENED, wprowadzony został na rynek hurtowy i cateringowy w Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Produkt DUG został ukoronowany ZWYCIĘZCĄ jako Najlepszy Produkt Przyjazny Alergii, a także ZALECANY jako Najlepszy Napój Roślinny podczas World Food Innovation Awards 2021.
Dug można zamówić w sklepach internetowych, w zależności od wersji litr kosztuje od 11 do 22 złotych.
Autor; Anna P.
zdjęcie; Dug