„Maglev” to skrót od „lewitacji magnetycznej”. Pociąg wydaje się „lewitować” dzięki polu magnetycznemu, które sprawia, że przez całą jazdę unosi się nad torem.
Podczas rozpędzania i hamowania stosowane są koła, gdyż indukuje się wtedy zbyt mała siła, niewystarczająca do lewitacji pociągu w torze.
Dzięki polu magnetycznemu, pociąg jest w stanie osiągnąć prędkość wynoszącą 600 km/h.
Liang Jianying, zastępca dyrektora generalnego i główny inżynier CRRC Sifang, powiedział chińskim mediom państwowym, że oprócz prędkości pociąg emituje niski poziom hałasu i wymaga mniej konserwacji niż inne pociągi dużych prędkości.
Maglev będzie mógł pokonać odległość pomiędzy Szanghajem a Pekinem (blisko tysiąc km) w ciągu zaledwie 2,5 godziny. To szybciej niż podróż samolotem, która zajmuje 3 godziny.
Niestety brak ukończonych sieci torów maglev jest powodem dla którego obecnie pojazd nie powita jeszcze pasażerów. Pojazd ma wyruszyć w pierwsze trasy z pasażerami nawet za trzy lata.
Obecnie Chiny mają jedną linię maglev do użytku łączącą lotnisko Pudong w Szanghaju ze stacją Longyang Road w mieście. 30-kilometrowa podróż trwa około siedmiu i pół minuty, a pociąg osiąga prędkość 430 km/h.
Podobno w trakcie budowy jest kilka nowych sieci maglev, w tym jedna łącząca Szanghaj i Hangzhou, a druga łącząca Chengdu i Chongqing.