Słonie znajdują się obecnie na wybiegu o powierzchni 8 akrów w Howletts Wild Animal Park w hrabstwie Kent w Anglii.
Stado słoni składa się z dwóch powiązanych ze sobą rodzin, ale zamiarem organizacji jest „zdziczenie” ich jako jednego większego stada.
Chociaż otrzymują najlepszą możliwą opiekę, Fundacja Aspinall uważa, że zwierzęta te należą do dzikich i że żadne słonie nie powinny żyć w niewoli.
To pierwszy raz w historii, kiedy stado słoni zostanie z niewoli wypuszczone na wolność do naturalnego środowiska.
Żaden projekt „zdziczenia” słoni na taką skalę nie był wcześniej podejmowany.
Fundacja Aspinall będzie współpracować w tym temacie z The Sheldrick Wildlife Trust i Kenya Wildlife Service.
Obecnie rozważane są dwa różne naturalne środowiska na południu Kenii, które zapewniają idealne warunki naturalne dla słoni.
„To niesamowicie ekscytujący i pierwszy taki światowy projekt” – powiedział w komunikacie prasowym Damian Aspinall, prezes Aspinall Foundation. „Podobnie jak w przypadku każdego projektu ochrony przyrody na taką skalę, istnieje oczywiście duże ryzyko, ale uważamy, że warto, aby te wspaniałe słonie wróciły na wolność, do której należą”.
The Aspinall Foundation prowadzi w Wielkiej Brytanii dwa ogrody zoologiczne jednocześnie tworząc możliwości wypuszczenia na wolność dzikich zwierząt.
W zeszłym roku fundacja wysłała dwa gepardy z powrotem na wolność w RPA.
„Z niecierpliwością czekamy na zaoferowanie tej samej okazji tym 13 słoniom, gdy postawią stopę na afrykańskiej ziemi – dom, do którego należą i będą mogły żyć dziko i swobodnie, zgodnie z zamierzeniami natury” – powiedziała Angela Sheldrick, dyrektor generalny Sheldrick Wildlife Trust, w komunikacie prasowym.
Transport słoni do Afryki odbędzie się w przyszłym roku. Słonie będą transportowane w indywidualnych klatkach dostosowanych do ich potrzeb, a weterynarze będą pod ręką przez cały lot.
„Zapewnienie odpowiedniego dobrostanu słoniom w niewoli jest poważnym wyzwaniem dla ogrodów zoologicznych. Słonie nie rozmnażają się w niewoli dobrze i nie żyją tak długo jak na wolności. Samice dożywają połowy życia swoich dzikich kuzynek. Przywrócenie ich naturalnemu środowisku może pokazać, co zrobić, aby zwierzęta te rozwijały się naprawdę dobrze” – argumentuje The Aspinall Foundation.
Obecnie ekolodzy zbierają fundusze na projekt.
Autor; K.M
źródło; aspinalfoundation.org
zdjęcie; Paweł Świątkiewicz