
We wtorek 29 czerwca temperatura w miejscowości Lytton w Kolumbii Brytyjskiej sięgnęła 49,6 stopnia Celsjusza, co stanowi nowy rekord ciepła w tym kraju.
Na zachodzie Kanady zakazano używania otwartego ognia w lasach, ponieważ poziom wilgotności ściółki spadł do minimum.
W okolicach Lytton strażacy od kilku dni walczą z pożarami.
Prognozy nie są obiecujące, synoptycy twierdzą, że fala upałów może się utrzymać nawet do kolejnego weekendu.
Władze ostrzegają aby nie wychodzić z domów. Ostrzeżenie obejmuje część Kolumbii Brytyjskiej, stan Alberta oraz części stanów Saskatchewan, Manitoba, Yukon i Terytoria Północno-Zachodnie.
Kanadyjska policja poinformowała, że upały najprawdopodobniej są przyczyną śmierci 130 osób z okolic Vancouver – w miastach Burnaby i Surrey.
We wtorek w Burnaby w Kolumbii Brytyjskiej policja otrzymała 25 wezwań do zgonów. Większość to osoby w podeszłym wieku lub mające problemy ze zdrowiem.
„Sprawdź, czy bezpieczni są twoi sąsiedzi, członkowie rodziny, seniorzy. Ta pogoda może być śmiertelna dla podatnych na zagrożenia członków naszej społeczności, zwłaszcza osób starszych i chorych” – apelował kapitan kanadyjskiej policji.
„Vancouver nigdy nie doświadczyło takiego upału i niestety dziesiątki ludzi umierają z tego powodu” – oświadczył rzecznik policji Steve Addison w komunikacie prasowym.
Powierzchnia chodników i dróg w Kanadzie ma olbrzymią temperaturę. Kładąc patelnię na chodniku można usmażyć jajko
If you can't stand the heat, get out of the kitchen! Maybe fry an egg on the sidewalk….#yegwx #yegweather pic.twitter.com/zFxzXTeEU5
— The Other Michael Smith (@Smith__mj) June 28, 2021
Fala upałów szkodzi również infrastrukturze, zaobserwowano roztopione przewody elektryczne i popękane drogi.


Jak podaje Independent.co.uk fala upałów, która dotyka części Stanów Zjednoczonych i Kanady, od piątku spowodowała, że aż 200 osób w Oregonie trafiło do szpitala z powodu chorób związanych z upałami.
W niedzielę temperatury w Portland, największym mieście Oregonu, wzrosły do rekordowego poziomu 44 stopni.
Jak zabezpieczyć się przed ekstremalnymi upałami
Unikaj intensywnej pracy lub ćwiczeń, pij dużo wody aby zmniejszyć ryzyko odwodnienia, utrzymuj poziom soli w organizmie i unikaj pokarmów wysokobiałkowych.
Nie zostawiaj ludzi ani zwierząt w zaparkowanym pojeździe.
Jeżeli nie musisz nie wychodź z domu
Ubierz się odpowiednio do pogody, zakładaj luźne ubranie, kapelusz z rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UVA i UVB. Używaj kremu przeciwsłonecznego.
Sprawdzaj regularnie lokalne prognozy pogody.
Sprawdź swoją rodzinę lub znajomych, którzy są sami i nie mają klimatyzacji.
Jeśli w Twoim domu jest za gorąco i niewygodnie, weź chłodny prysznic lub kąpiel lub udaj się do klimatyzowanej przestrzeni publicznej, takiej jak centrum handlowe.
Autor; K.M
Photo by Adam Neumann on Unsplash