31 maja 2021

W Berlinie powstaje "dom trzech religii"

Chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie podjęli decyzję na skalę światową o budowie w stolicy Niemiec "domu trzech religii". W czwartek 27 maja oficjalnie wmurowano kamień węgielny. Berliński "House of One", czyli ekumeniczny „dom jednego” Boga w kształcie sześcianu ma być gotowy za pięć lat i składać się z synagogi, kościoła, meczetu oraz wspólnej sali spotkań.

Trzy monoteistyczne religie pod jednym dachem w Berlinie

Budowla wysoka na 40 metrów ma kosztować 47,3 miliona euro, z czego 20 milionów euro wyłożyć ma niemieckie państwo, a 10 milionów kraj związkowy Berlin. Z datków udało się już zebrać 10 milionów, a fundacja projektu potrzebuje jeszcze siedem milionów.

Jednym z pomysłodawców i inicjatorów wizji jest ewangeliczny pastor Gregor Hohberg dla którego „Dom trzech religii” ma być „miejscem pokoju” i „niesamowicie ważnym znakiem i symbolem”. – To projekt bardzo ważny dla miasta – Od dobrych dziesięciu lat rozmawiamy ze sobą, Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie, ludzie różnych religii, a także ateiści. To miasto potrzebuje takich miejsc, o których wiadomo na pewno, że ludzie tam ze sobą rozmawiają, niezależnie od tego, jak bardzo są różni – uzasadnia swój pomysł.

„Taki projekt pokazuje, jak ważne jest, by ze sobą rozmawiać, by próbować zrozumieć drugiego, który inaczej wygląda, pochodzi z innego miejsca, czy wierzy w coś innego. By szukać rozmowy właśnie z tymi ludźmi, budować więzi i szacunek. Gdy się ze sobą rozmawia, współżycie społeczne wiele na tym zyskuje. I dokładnie to robimy” – powiedział Hohberg.

„Projekt ten może być zachętą dla religii, by dostrzegły swą odpowiedzialność za świat”– powiedział przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble. – To szczególnie ważne w społeczeństwie, w którym wciąż widoczne są nowe napięcia i podziały – stwierdził.

Dla burmistrza Berlina Michaela Muellera, kierującego kuratorium fundacji „House of One”, to „symbol tolerancji, sukcesu i dialogu między religiami”.

Według pastora Hohberga ostatnia eskalacja napięć między Izraelem a Palestyną w strefie Gazy oraz wzrost liczby incydentów na tle religijnym również w Berlinie ma wszystkim uświadomić jak ważny będzie „House of One” który ma łączyć a nie dzielić.

Dla Osmana Örsa, jednego z imamów biorących udział w projekcie, budowa domu w centrum Berlina ma wyjątkowe znaczenie. – To faktycznie będzie najbardziej centralny meczet w Berlinie – powiedział Örs.

W Berlinie jak dotąd jest ponad 80 meczetów lub muzułmańskich domów modlitwy lecz większość z nich znajduje się w uboższych dzielnicach miasta.

Autor; K.M

żródło; dw.com

Photo by Rachid Oucharia on Unsplash