17 maja 2021

Jaka przyszłość czeka rafy koralowe

Rafy koralowe stały się znane ludziom przede wszystkim dzięki swoim walorom estetycznym. Jak się okazuje, mają one także duży wpływ na środowisko. Jednak z powodu działalności człowieka i zmian klimatycznych rafy koralowe mogą niedługo zniknąć.

Choć rafy koralowe zajmują jedynie ok. 0,1 proc. dna morskiego, to utrzymują przy życiu aż 25 proc. stworzeń morskich. Co więcej, mają wpływ również na człowieka – regulują wysokość fal tworząc tym samym naturalną barierę przed huraganami i erozją wybrzeża. Największe skupiska raf koralowych na świecie można znaleźć u wybrzeży Australii – Wielka Rafa Koralowa – oraz u wybrzeży Meksyku.

Czym są rafy koralowe?

Warto zaznaczyć, że w zależności od rozmiarów i rodzaju rafy, mogła się ona tworzyć nawet kilkadziesiąt milionów lat. Rafy zbudowane są głównie z wapiennych szkieletów obumarłych organizmów rafotwórczych, których larwy dryfują w wodzie szukając twardej powierzchni, na której mogłyby stworzyć kolonie polipów.

Po stworzeniu niemalże całego organizmu, polipy zaczynają wydzielać węglan wapnia, który odkłada się pod ich ciałami. Po obumarciu polipów, ich szkielet pozostaje w miejscu tworząc rafę koralową oraz miejsce do życia dla kolejnych kolonii.

Jak mówi Roberto Cedra – twórca organizacji Restore Coral – w rozmowie z Honoratą Zapaśnik: “Tak, są niesamowite, istnieją na Ziemi od ponad 450 mln lat i zajmują ok. 0,1% dna morskiego. Wyobraź sobie, że są czymś pomiędzy zwierzęciem, rośliną i minerałem. Patrząc na nie, widzimy tylko węglan wapnia i dlatego można odnieść wrażenie, że są skałami. Ale w środku jest cały zintegrowany system i tak jak w przypadku grzybów komunikują się one ze sobą pod podłożem”.

Jaka przyszłość czeka rafy koralowe?

W 2017 r. podczas World Ocean Conference badacze ogłosili, że do 2050 r. wymrze ok. 90 proc. raf koralowych, a już teraz Wielka Rafa Koralowa w Australii obumarła w 50 proc., natomiast ta w Meksyku w 65 proc.

Główną przyczyną wymierania raf jest oczywiście działalność człowieka. Zaczęło się od przemysłowego rybołówstwa i zarzucania ciężkich sieci do wody, następnie człowiek postanowił wydobywać ropę naftową z dna mórz i oceanów.

Jednak to, co najbardziej szkodzi rafom koralowym to zmiany klimatyczne. “Rafy tworzą się w wodzie, która ma przynajmniej 18 stopni, ale nie może być za gorąca. Ostatnio temperatura na Ziemi wzrosła o 1 stopień i polipy, które tworzą koralowce, zaczęły uciekać, zostawiały jedynie węglan wapnia. W ten sposób powstają cmentarzyska raf koralowych. Szacuje się, że w najbliższych latach temperatura wzrośnie jeszcze o 2 stopnie. Wtedy nic z nich nie zostanie” – mówi Roberto Cedra.

Organizacja ratująca rafy koralowe

Wcześniej cytowany Roberto Cedra jest twórcą organizacji Restore Coral, która zajmuje się uświadamianiem ludzi o roli raf w naszym życiu. Stworzyli wideo 3D, w którym można zobaczyć jak wygląda życie pod wodą.

Organizacja zajmuje się także tworzeniem plantacji, co jest możliwe dzięki metodzie sztucznego zapłodnienia. Roberto Cedra zachęca do pomocy. Nurkowie mogą wrzucać zdjęcia do specjalnej aplikacji. A Ci, którzy wolą pozostać na lądzie, mają możliwość zaadoptowania koralowca, czyli wpłacenia pieniędzy na rzecz organizacji, która w zamian zasadzi koralowca na sztucznej farmie.

Autor; Ada Stachowicz

Photo by Francesco Ungaro on Unsplash/Photo by Francesco Ungaro on Unsplash