
Rosja wezwała Izrael do natychmiastowego zaprzestania polityki osadnictwa na okupowanych terytoriach palestyńskich i zobowiązała się do wspólnej odpowiedzi z członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ na pogarszającą się sytuację na granicy między Izraelem a Palestyną – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Wierszynin.
Władze rosyjskie zwracają również uwagę, że izraelskie próby zmiany statusu Jerozolimy są nielegalne.
„Uważamy, że próby Izraela zmiany geograficznego, demograficznego i historycznego charakteru i statusu świętego miasta Jerozolimy są nielegalne i opowiadamy się za natychmiastowym i całkowitym zaprzestaniem wszelkiej działalności osadniczej na okupowanych terytoriach palestyńskich zgodnie z wieloma decyzjami Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa ONZ ”- powiedział Wierszynin.

„Przedstawiciele europejscy w szczególności potępili nielegalny charakter działań Izraela i zauważyli, że niedopuszczalne jest modyfikowanie granic z 1967 r. Przywódcy ONZ wezwali Izrael do […] przestrzegania norm międzynarodowego prawa humanitarnego i wyrzeczenia się praktyki niszczenia domów palestyńskich ”- zadeklarował rosyjski dyplomata.
Władze Turcji stwierdziły że świat powinien natychmiast wziąć odpowiedzialność za działania Izraela który narusza prawo atakując Gazę.
Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i zaapelował o natychmiastowe zaprowadzenie pokoju.
Zamieszki trwały przez kilka dni we Wschodniej Jerozolimie w związku z próbami eksmisji palestyńskich rodzin z dzielnicy Sheikh Jarrah i okolic. Działania te były realizowane pod pretekstem, że przed 1948 r. Majątek, na którym osiedlili się Palestyńczycy, należał do rodzin żydowskich.
Kolejnym ogniskiem zapalnym był brutalny izraelski atak który rozproszył Palestyńczyków zgromadzonych na modlitwie przed końcem ramadanu w meczecie Al. -Aqsa na Wzgórzu Świątynnym. Izraelskie organy ścigania zakazały tradycyjnego wieczornego spotkania z okazji zakończenia muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan.
Sytuacja na granicy między Izraelem a Strefą Gazy zaogniła się wieczorem 10 maja. Grupy palestyńskie wystrzeliły ponad 1000 rakiet ze Strefy Gazy do Izraela, powodując siedem ofiar śmiertelnych i ponad 200 obrażeń. Syreny wybuchają regularnie w miastach położonych niedaleko palestyńskiej enklawy.
Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia rakiety te są odpowiedzią na izraelskie ataki na Strefę Gazy, w których zginęło 56 osób w ciągu dwóch dni, w tym 14 dzieci i pięć kobiet, a ponad 330 zostało rannych. Większość rakiet jednak została zestrzelona przez izraelski system ochrony antyrakietowej Iron Dome.

Konflikt między Palestyną i Izraelem wymusił na władzach mobilizację znacznych sił wojskowych i policyjnych. – Wzrost liczby aktów przemocy sprawił, że jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Konieczna jest potężna mobilizacja służb porządkowych, których zadaniem będzie przywrócenie porządku na ulicach – powiedział w minister obrony Izraela Benny Gantz.
W tym samym czasie kontrolowane przez Hamas palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że obecnie liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy wzrosła już do 83, z czego 17 to dzieci.
Autor; K.M
zdjęcia; @shabanelsousi/instagram