10 maja 2021

Szwajcarzy w referendum zadecydują czy rząd może ograniczyć życie publiczne z powodu pandemii

Szwajcaria jest pierwszym krajem na świecie, który przeprowadzi referendum w sprawie przepisów dotyczących koronawirusa na szczeblu krajowym. 13 czerwca 2021 roku wyborcy zadecydują, czy Szwajcarski rząd może ograniczyć życie publiczne z powodu pandemii. Głosowanie nad ustawą Covid-19 jest możliwe tylko w demokracji bezpośredniej.

Referendum jest podstawową instytucją demokracji bezpośredniej, umożliwiająca wszystkim obywatelom decydowanie o sprawach publicznych.

Ten wyjątkowy kraj liczący 8,5 miliona ludzi uważa się za kolebkę demokracji bezpośredniej na świecie w którym państwo daje obywatelom możliwość zabrania głosu w ważnych sprawach i działaniach politycznych, a referendum może odbyć się przy zebraniu odpowiedniej liczby podpisów w stosownej petycji.

Podstawowym przesłaniem referendum jest założenie, że jego wynik stanowi wiążący dla rządu sygnał społeczny ze skutkami prawnymi w temacie, którego dotyczy głosowanie. Rządzący – oprócz Szwajcarii – sięgają do referendum szukając w społeczeństwie potwierdzenia dla swojej polityki.

13 czerwca obywatele Szwajcarii wypowiedzą się w temacie odebrania rządowi prawa do nakazania blokad i innych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Organizatorzy kampanii złożyli już 86 tys. podpisów (wymagane jest 50 tys.), dzięki temu w ogólnokrajowym głosowaniu obywatele będą decydować ws. uchylenia prawa o ograniczeniach związanych z pandemią.

Zwolennicy referendum są zaniepokojeni wprowadzonymi restrykcjami oraz ich odzwierciedleniem w sytuacji ekonomicznej obywateli. Niepokojąca jest liczba młodych ludzi, którzy trafiają do poradni psychologicznych z powodu prób samobójczych lub są określani jako „osoby wysokiego ryzyka”.

Szwajcarzy obawiają się również przepisów o nakazie szczepień przeciwko koronawirusowi szczepionkami, co do których wielu mieszkańców Szwajcarii wyraża duże zaniepokojenie. Urzędnicy służby zdrowia uspokajają jednak, że nie ma planów przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez instytut Sotomo Research Institute wykazało, że 55 proc. badanych obawia się, iż godzina policyjna i inne restrykcje naruszają wolności obywatelskie.

Nie brakuje też głosów krytyki referendum, przeciwnicy twierdzą jednak, że blokady były konieczne.

Autor; pokoleniex

źródło; pandata.org

Photo by Jose Llamas on Unsplash

_______________________