
Otwarcie zostało opóźnione przez pandemię a było możliwe dopiero po zbudowaniu zewnętrznego ogródka, spełniającego wymogi przepisów antycovidowych.
Ta niezwyczajna pizzeria jest poprowadzona przez 9 młodych ludzi z autyzmem którzy swoje pierwsze w życiu umowy o prace podpisali 1 maja. Inicjatywa ma pomóc w budowaniu więzi społecznych z osobami chorymi oraz zapewnić im zatrudnienie.
W tych tak trudnych dla gastronomii czasach nasze otwarcie, tak pełne radości i entuzjazmu, to znak nadziei dla wszystkich – powiedział Nico Acampora.
Otwarcie Cassina de’ Pecchi odbyło się hucznie i napawa nadzieją na przyszłość że tego typu inicjatywy będą powstawać częściej. Pomysł poparł burmistrz miasta oraz przewodnicząca senatu, Maria Elisabetta Alberti Casellati, którzy byli obecni na otwarciu pizzerii.
Padano im pizze z mortadelą, ziarnami pistacji, białym serem scamorza i cytryną. Ten przepis powstał w czasie pandemii. Chłopcy nie poddawali się. Swoim foodtruckiem przemierzali ulice miasta, nie tylko sprzedając pizzę, ale także dzięki tej pracy budując swoje relacje z innymi – powiedział założyciel Nico Acampora rozmowiając z Avvenire.
Pizzeria jest również przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Lokal jest specjalnie wyposażony i zaprojektowany aby mógł być obsługiwany nawet przez osoby mające problemy ze sprawnością manualną.
Według szacunkowych danych, w Polsce autyzm dotyka ok. 30 tys. osób, w tym 20 tys. dzieci. Aktualne badania wskazują, że ok. 10-15% dzieci z autyzmem ma szansę na w miarę samodzielne życie w przyszłości.
Projekt który niedługo będzie głosowany we włoskim parlamencie przewiduje całą gamę ulg podatkowych i ułatwień dla tego typu działalności które prowadzą ją nie dłużej niż 60 miesięcy z udziałem co najmniej 2-3 osób niepełnosprawnych.
Autor: K.M
źródło: vaticannews.va
Photo by Mihai Moisa on Unsplash