
Nowe przepisy jasno określają małżeństwo jako związek zawarty między kobietą i mężczyzną. Mimo zalegalizowania homoseksualnych związków nieformalnych prawie 100 lat temu (w roku 1933 i 1993), zdecydowana większość homoseksualistów jest zmuszona do ukrywania swojej orientacji seksualnej.
Członkini Związku Rosyjskich Kobiet Jekaterina Lachowa zwróciła szczególną uwagę na fakt, że lody „Tęcza” nie powinny być sprzedawane w rosyjskich sklepach, ponieważ propagują homoseksualizm i nietradycyjne wartości oraz przyzwyczajają młodych obywateli do widoku tęczy.
W 2013 roku wprowadzono w Rosji zakaz propagowania homoseksualizmu wśród dzieci. Grzywnie w wysokości nawet miliona rubli czy karze administracyjnej może podlegać każda osoba, która uzna inne orientacje seksualne niż hetero za normalne.
Jeśli takie słowa zostaną wypowiedziane przy osobie małoletniej, ich nadawca może obawiać się kary.
Władimir Putin pytany o swój stosunek do ludzi homoseksualnych lub transseksualnych regularnie podkreśla, że nie są oni w Rosji dyskryminowani.
Podczas lipcowej konferencji oświadczył również, że „W Rosji nie było, nie ma i nie będzie ograniczania praw ze względu na kolor skóry, orientację seksualną, narodowość czy wyznanie”.
Wspomniał też, że młodzi ludzie muszą sami decydować o swoim losie i należy im zapewnić prawo wyboru. Priorytetem jest ich wolna wola i nienarzucanie im określonej orientacji seksualnej. Podkreśla również, że nowe przepisy mają na celu wzmocnić instytucję jaką jest rodzina.
Również zakaz adopcji dzieci nie będzie dotyczył jedynie Rosjan, ale też homoseksualnych małżeństw cudzoziemców. Mimo legalnego ślubu w innym kraju, nie będą oni mogli adoptować dziecka w Rosji.
Według badań Centrum Lewicy aż 30% Rosjan chciałoby, aby osoby nieheteronormatywne znajdowały się w izolacji. 18% jest za ich całkowitą likwidacją.
Autor; Natalia Malessa