25 kwietnia 2021

Muzea, których liczba wzrosła o 60% w ciągu ostatniej dekady już niedługo mogą zniknąć

Powodem tego zjawiska jest oczywiście pandemia koronawirusa. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Międzynarodową Radę Muzeów we współpracy z UNESCO. Aż 13% muzeów nie ma szans na wznowienie działalności po zdjęciu obostrzeń.

Pandemia zmusiła ponad 60 tysięcy muzeów do zamknięcia. Było to dla nich jak zderzenie ze ścianą, ponieważ zarówno właściciele jak i pracownicy zostali z dnia na dzień pozbawieni pracy i źródła dochodu. Obiekty, które w ciągu ostatnich kilku lat odnotowywały rekordy odwiedzin, teraz świecą pustkami.

Obostrzenia odbiły się również na jeszcze nieotwartych obiektach. Przykładem jest Humboldt Forum w Berlinie. To muzeum sztuki pozaeuropejskiej łącząc barokowe fasady z nowoczesnym wnętrzem miało zostać otwarte już jakiś czas temu.

Jak na razie odbyło się jedynie uroczyste otwarcie online. Nie ma informacji na temat ewentualnego otwarcia dla zwiedzających. Wychodzi na to, że obiekt, na który czekało i nadal czeka wiele ludzi jeszcze przez jakiś czas nie będzie mógł otworzyć się na oczekujących.

Aktualnie dostępne są jedynie wirtualne spacery po muzeach, z których możemy skorzystać na stronach internetowych poszczególnych obiektów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż połowa ludzkości Ziemi nie ma dostępu ani do komputera, ani tym bardziej do Internetu.

Takie zwiedzanie muzeum jest więc dla nich czymś kompletnie nieosiągalnym. Nie wszystkie muzea umożliwiają zwiedzającym spacer online. Przykładem są te mieszczące się w Afryce. Mimo, że mieści się tam jedynie 1,5% wszystkich światowych muzeów, to jedynie 5% z nich ma na swojej stronie możliwość wirtualnego zwiedzania.

Pandemia, obostrzenia i zamknięcie muzeów wiąże się również z ogromnymi stratami finansowymi. Tylko w Stanach Zjednoczonych muzea tracą dziennie około 33 miliony dolarów.

Jest to ogromna kwota, za którą można by było wybudować kolejny obiekt. Dotychczasowe straty USA oscylują w okolicach 6 miliardów dolarów. UNESCO nie ma na razie żadnych danych dotyczących strat finansowych. Te wspomniane wcześniej pochodzą z fundacji American For The Arts.

W połowie kwietnia UNESCO zaprezentowało inicjatywę powstałą z okazji urodzin Leonarda da Vinci. Nosi ona nazwę ResiliArt i łączy ludzi pracujących wspólnie nas rozwiązaniami, jakie byłyby najlepsze dla muzeów na całym świecie dotkniętych pandemią.

Mimo faktu, iż muzea to jedne z nielicznych obiektów, które spełniają wymogi sanitarne, ich ponowne otwarcie nadal stoi pod ogromnym znakiem zapytania.

CZYTAJ TAKŻE: Najbardziej nieudany festiwal muzyczny na świecie

Mimo dużej, otwartej przestrzeni, zachowania odpowiednich odstępów i dezynfekcji miłośnicy poznawania historii nie mogą korzystać z dobrodziejstw jakie dają nam muzea.

Szacuje się, że nawet 13% może nie wznowić swojej działalności po zdjęciu obostrzeń.

Niektórzy właściciele nie mają bowiem funduszy na kolejne przygotowywanie się do spełnienia wszystkich wymogów sanitarnych. Ci, którzy mają jeszcze możliwość otwarcia obiektów obawiają się jednak, że bardzo szybko może ich czekać kolejne zamknięcie, którego może nie wytrzymać budżet.

Autor; Natalia Malessa

Źródło: lazienki-krolewskie.pl,