22 kwietnia 2021

Pierwsze małpie i ludzkie embriony wychodowane przez naukowców w Chinach

Hybrydy ludzko-zwierzęce - znane jako chimery - mają dostarczyć naukowcom lepszych modeli do testowania leków i być wykorzystywane do hodowli ludzkich narządów do przeszczepów.

Naukowcy pobrali oocyty (prekursory jaj) metodą laparoskopii od kilkunastu samic makaków i zapłodnili je plemnikami tego samego gatunku. Po sześciu dniach hodowli w laboratorium uzyskali 132 zarodki, z których każdy zawierał 110 komórek zwierzęcych.

Następnie zespół wziął 25 ludzkich komórek, które zostały dostarczone do stadium embrionalnego zwierzęcia – można przeczytać w pracy opublikowanej 15 kwietnia w Cell przez Salk Institute for Biological Studies w La Jolla w Kalifornii.

Dziewiętnaście dni później trzy z tych embrionów osiągnęły rozmiar 10 000 komórek, przy zawartości człowieka sięgającej 7%. Eksperymenty zostały przeprowadzone w Yunnan Key Laboratory of Primate Biomedical Research, ośrodku, w którym trzymane są tysiące małp w chińskim mieście Kunming.

Badacze uważają, że ludzkie komórki wykazywały trwałą moc: po 13 dniach nadal były obecne w około jednej trzeciej chimer. Ludzkie komórki zdawały się integrować z komórkami małp i zaczęły specjalizować się w typach komórek, które rozwinęły się w różne narządy.

Zespół ogłosił już utworzenie prymitywnych chimer człowiek-świnia w 2017 roku, ale zawierały one zaledwie jedną komórkę ludzką na każde 100 000 komórek świni. Naukowcy wybrali tym razem makaki do swoich następnych badań nad chimerami, biorąc pod uwagę znacznie bliższe pochodzenie genetyczne.

Autor: Dominik Serwacki

źródło: nature.com / sciencemag.org