
Fala hejtu przeszła przez media społecznościowe, Hindusi nie kryli oburzenia że ich bóstwo zdobiło produkt komercyjny. Za torebkę dostępna m.in. w ofercie Harrodsa, trzeba było zapłacić niebagatelną kwotę 6340 funtów, czyli ponad 33 tysiące złotych. Słynny dom towarowy po fali krytyki wycofał produkt ze sklepu.
Hindusów zbulwersował nie tylko fakt umieszczenia podobizny ale również na czym… Podobiznę wykorzystano na torebce wykonanej ze skóry a wyznawcy hinduizmu są zagorzałymi przeciwnikami zabijania i maltretowania zwierząt.
„Rodzi to poważne pytanie, dlaczego znana na całym świecie marka nie prowadzi odpowiednich badań nad religią i wiarą, aby dowiedzieć się, co jej produkty oznaczają dla ludzi, którzy wyznają tę wiarę. To przywłaszczenie kulturowe i religijne” – powiedział dla „The Guardian” Rajnish Kashyap, szef brytyjskiej organizacji Hindu Council UK zajmującej się prawami Hindusów.
Po wykonywaniu projektów torebek dla innych firm, Judith Leiber węgiersko-amerykańska projektantka mody i bizneswoman założyła swoją firmę w 1963 roku. Firma znana jest ze swoich kryształowych minaudières – wieczorowych torebek wykonanych z metalowej muszli, często inkrustowanych kryształami Swarovskigo, pokrytych srebrem lub złotem.
Słynne torebki produkowane są w różnych formach, np. jako świnki, plasterki arbuza, babeczki, pawie czy pingwiny. Sprzedaż małych torebek odbywa się w ekskluzywnych butikach na całym świecie, i kosztują nawet kilka tysięcy dolarów.
W 1994 roku Leiber otrzymała nagrodę za całokształt twórczości od Rady Projektantów Mody. We wrześniu 2008 roku drugi rok z rzędu została uznana przez nowojorski Luxury Institute za najbardziej prestiżową markę luksusowych torebek. Do grona zwolenniczek nowojorskiej marki należą m.in. Beyonce, Jennifer Lopez oraz Rihanna.
Autor; pokoleniex
źródło: wikipedia
_________________________________________