
Każdy mieszkaniec Ziemi wie lub słyszał o locie Gagarina: wyprawa trwała tylko 108 minut, ale znaczenie tego wydarzenia zapisało się na kartach historii Ziemi. Lot otworzył drogę do przyszłości, poszerzył wiedzę, dał ludzkości marzenie, do którego wciąż zmierza.
Rakieta Wostok 1 wystartowała 12 kwietnia 1961 o 6:07 czasu moskiewskiego, o 6:17 weszła na orbitę. Już o 10.00 ogłaszając sukces wyprawy Radio Moskwa poinformowało, że Jurij Gagarin został nie tylko pierwszym człowiekiem w kosmosie, ale także pierwszym, który okrążył Ziemię
O godzinie 7.25 „Wostok 1” zaczął wchodzić w atmosferę lecz na skutek usterki odłączenie kapsuły od statku nie powiodło się. Na wysokości 7 km, Jurij Gagarin katapultował się ze statku i bezpiecznie wylądował na spadochronie o godzinie 7.55. Fakt ten był początkowo zatajany przez ZSRR do czasu uzyskania potwierdzenia przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) rekordu wysokości lotu, rekordu czasu lotu i rekordu wielkości masy wyniesionej na orbitę. Niezależnie jednak od sposobu lądowania FAI uznała lot Gagarina
Loty załogowe, zainicjowane przez Gagarina, na stałe utrwaliły się w ZSRR, a następnie w Rosji. Eksploracja kosmosu to najważniejszy cel rosyjskiej nauki i technologii. Aby upamiętnić 60. rocznicę lotu Gagarina, na Międzynarodową Stację Kosmiczną Rosja wysłała dwóch rosyjskich kosmonautów i amerykańskiego astronautę. Wyprawa potrwa 191 dni, na ten czas zaplanowano obszerny program prac naukowych i praktycznych.
Dzień 12 kwietnia, od 7 kwietnia 2011 roku nosi inną nazwę – Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych. ONZ przyjęło w tej sprawie specjalną rezolucję w 50 rocznicę pierwszego załogowego lotu w kosmos na wniosek Rosji która obchodzi Dzień Kosmonautyki od 1962 roku. Ponad 60 krajów dołączyło do przyjętej rezolucji.

Programy kosmiczne działają nie tylko w Rosji. W 1975 roku odbył się pierwszy międzynarodowy lot – radziecki Sojuz-19 i amerykański Apollo położyły podwaliny pod ścisłą współpracę różnych krajów w kosmosie.
Jurij Aleksiejewicz Gagarin urodził się w biednej rodzinie na wsi. Matka była dojarką krów, ojciec – cieślą. W czasie drugiej wojny światowej przez niemal dwa lata szukał czegokolwiek do jedzenia w śmietnikach stacjonujących nieopodal niemieckich żołnierzy. Naziści zesłali wówczas starsze rodzeństwo Jurija do obozu pracy na terenach okupowanej Polski.
CZYTAJ TAKŻE: Do 2025 roku w Rosji ruszy projekt latającej taksówki
Po wojnie również zmagał się z biedą, dlatego mając 15 lat chcąc zarabiać na chleb zatrudnił się w fabryce. Tak robiło wielu jego kolegów. W międzyczasie uczył się wieczorami, zdobywając zawód odlewnika. W 1951 roku zapisał się do szkoły technicznej w Saratowie gdyż chciał zostać pilotem.
W 1954 roku wstąpił do aeroklubu i jeszcze w tym samym roku odbył swój pierwszy lot. Rok później trafił do Wojskowej Szkoły Lotniczej, gdzie uczył się pilotować myśliwce. 12 kwietnia 1961 roku po przejściu wszystkich testów medycznych zdobył się na historyczny lot.
Jurij, od razu stał się sławny na cały świat, jego rodzinne miasto na jego cześć zostało przemianowane na Gagarin, był jak gwiazda rocka, stał się idolem wielu młodych ludzi. Często ustawiała się do niego kolejka potrzebujących.
W jego rodzinnych stronach do dziś krążą plotki o tym, jak Jurij „załatwiał” dzieciom buty i zachęcał do uprawiania sportu.
Autor; pokoleniex
źródło; wikipedia