
Sytuację spowodował kryzys bankowy, ekonomiczny, skorumpowane rządy i obostrzenia oraz restrykcje w związku z COVID-19. Banki narodowe stoją w obliczu bankructwa, ponieważ pożyczyły do 70% swoich aktywów niewypłacalnemu państwu i Bankowi Centralnemu.
Ponadto w marcu ubiegłego roku kraj po raz pierwszy w swojej historii przestał spłacać zadłużenia międzynarodowe. Od tego czasu nie przeprowadzono żadnych reform gospodarczych ani nie uzgodniono planów płatności.
Libańska waluta straciła 90% swojej wartości od października 2019 roku.
Funt libański dalej spada w stosunku do dolara, 1 USD = 1512 LBP.
1 Funt libański to w przeliczeniu 0,0026 złoty.
Tymczasowo zamknęło się wiele sklepów spożywczych, w obawie, że kraj uzależniony od importu może wkrótce stanąć w obliczu niedoborów żywności. Handlowcy rozmyślają nad racjonowaniem żywności. Do otwartych supermarketów ustawiają się kolejki, a podczas zakupów dochodzi do rękoczynów.
Ceny wielu towarów konsumpcyjnych wzrosły w czasie kryzysu prawie trzykrotnie. W czwartek zamknęły się również apteki, ponieważ wydatki, były większe od zysków. Stacje benzynowe racjonują paliwo w całym kraju. Piekarnie mogą pójść w ślady sklepów i aptek..

Wiceprezes libańskiego konsorcjum piekarni powiedział, że piekarnie nie będą w nieskończoność produkować chleba, jeśli Liban będzie ciągle importował prawie całą swoją pszenicę. Prezydent Michel Aoun powiedział w środę premierowi Saadowi al-Haririemu, o natychmiastowym utworzeniu nowego rządu lub ustąpieniu miejsca komuś innemu.
Specjalny koordynator ONZ ds. Libanu, powiedział w czwartek, że Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała siły polityczne Libanu do ułatwienia utworzenia nowego gabinetu i podjęcia niezbędnych reform, aby kraj znalazł się na ścieżce odbudowy.
Autor; Dominik Serwacki
źródło: Arab News / Al Jazeera / Reuters / Daily Sabah/Photo by Michal GADEK on Unsplash/Photo by Etienne Boulanger on Unsplash