17 marca 2021

W Izraelu opracowano pierwszy lek bez testów na zwierzętach

Zanim lekarstwa trafią na rynek, poddawane są rygorystycznym testom bezpieczeństwa m.in na myszach oraz szczurach, aby upewnić się, że nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Nowe badanie może być przełomem w zmniejszaniu liczby stworzeń wykorzystywanych w laboratoriach.

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozlimie opracowali lek przeciwnowotworowy, używając chipa, który symuluje ludzkie ciało. Urządzenie, zawierające ludzką tkankę z mikroskopijnymi czujnikami i naślądujące ludzką fizjologię, pozwoliło precyzyjnie monitorować reakcję ludzkiego ciała – nerek, wątroby i serca – na określone terapie preparatami.

Lekarstwo ma za zadanie zniwelować odkładania się tłuszczu w wątrobie pacjenta przyjmującego określone leki przeciwnowotworowe – cisplatyna. Leki te wywołują nefrotoksyczność, która odpowiada za około 14 do 26% zaburzeń czynności nerek.

Znaleziono sposób zwalczający negatywne skutki cisplatyny, naukowcy połączyli chemioterapię z empaglifozyną, lekiem, który ogranicza wchłanianie cukru przez nerki, co z kolei zmniejsza gromadzenie się tłuszczu i uszkodzenia.

„Opracowywanie leków to długie i kosztowne przedsięwzięcie, które charakteryzuje się wieloma niepowodzeniami” – powiedział prof. Yaakov Nahmias.„Głównym powodem tego niepowodzenia jest to, że eksperymenty kliniczne ostatecznie opierają się na minimalnej ilości informacji uzyskanych z doświadczeń na zwierzętach, które często nie są w stanie odtworzyć ludzkiej reakcji” – kontynuował.

Nowa metoda daje nadzieję na to, że bioniczny chip mógłby zapewnić, że leki są bezpieczne do spożycia przez ludzi, ale jednocześnie nie wyrządza krzywdy zwierzętom poprzez testy. Preparat czeka na zatwierdzenie przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Wyniki badań zostały opublikowane kilka dni temu w czasopiśmie Science Translational Medicine.

Autor; Dominik Serwacki

źródło: Times of Israel / The Jarusalem Post /Photo by Ava Sol on Unsplash