
Szacuje się, że na całym świecie około 650 milionów dziewcząt i kobiet wyszło za mąż w dzieciństwie, z czego około połowa w Bangladeszu, Brazylii, Etiopii, Indiach i Nigerii. – podaje UNICEF
Zamknięcie szkół zwiększyło prawdopodobieństwo porzucenia nauki przez dzieci z krajów ubogich. Dodatkowo problemy ekonomiczne, utrata miejsc pracy i niepewność jutra mogą zmusić rodziny znajdujące się na skraju ubóstwa do małżeństw swoich dzieci, aby złagodzić problemy finansowe.

Dziewczęta, które wychodzą za mąż w dzieciństwie, muszą zmierzyć się z drastycznymi konsekwencjami które ciągną się przez całe ich życie. Często są ofiarami przemocy, porzucają szkołę, bardzo szybko zachodzą w ciążę co z kolei zwiększa ryzyko powikłań matczynych i śmiertelności. Praktyka wczesnych małżeństw może również izolować dziewczęta od rodziny i przyjaciół oraz wykluczać je z życia w ich społecznościach, co ma duży wpływ na ich zdrowie psychiczne.
Najnowsze dane UNICEF
Szkoły dla ponad 168 milionów uczniów na całym świecie są zamknięte od prawie roku. Dwie trzecie krajów z całkowitym lub częściowym zamknięciem znajduje się w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
W raporcie z listopada 2020 roku przewidywano, że do końca 2020 r. liczba dzieci żyjących w ubóstwie wzrośnie o około 140 milionów.
Co najmniej 1 na 3 uczniów nie miało dostępu do zdalnego uczenia się.

Według stanu na listopad 2020 r. w 59 krajach, uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl nie mogły uzyskać dostępu do ochrony socjalnej związanej z COVID-19 z powodu zamykania granic.
Co najmniej 1 na 7 dzieci i młodzieży przez większość roku 2020 mieszkało w domu, co prowadziło do uczucia lęku, depresji i izolacji.
Około 10 milionów dodatkowych małżeństw dzieci może zostać zawartych przed końcem dekady.
Według szacunków od listopada 2020 r. dodatkowe 6 do 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia może cierpieć z powodu wyniszczenia lub ostrego niedożywienia, co stanowi 14-procentowy wzrost, który może przełożyć się na ponad 10 000 dodatkowych zgonów dzieci miesięcznie – głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Południowej Azji.

Około 3 miliardy ludzi na całym świecie nie ma w domu podstawowych urządzeń sanitarnych do mycia rąk wodą i mydłem. W krajach najsłabiej rozwiniętych trzy czwarte ludzi i ponad dwie trzecie szkół nie ma podstawowych usług higienicznych potrzebnych do zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa.
Średnio ponad 700 dzieci poniżej piątego roku życia umiera każdego dnia z powodu chorób spowodowanych brakiem wody, urządzeń sanitarnych i higieny.
Oznaki, że dzieci będą nosić blizny po pandemii przez wiele lat, są oczywiste. – powiedziała Henrietta Fore, dyrektor wykonawczy UNICEF.
źródło; .unicef.org/ zdjęcia@orathaisiriburi/instagram
________________________________