
Firma Unilever w skład której wchodzi około 400 marek, oświadczyła, że podejmuje szereg różnych kroków aby promować „nową erę piękna która jest integracyjna, sprawiedliwa i zrównoważona”.
Ale Roshida Khanom z firmy badawczej Mintel powiedziała: „Normalny” to „obciążony” termin, ponieważ wskazuje, że istnieje „nienormalność” i tak naprawdę niczego nie opisuje, więc najwyższy czas, aby go porzucić ”. „Tradycyjne pojęcia piękna nie jest już aktualne dla pokolenia Z – które postrzega piękno jako akceptację własnych niedoskonałości” – powiedziała.
Zamiast słowa „normalne” na etykietach kosmetyków ma być użyta nazwa; „suchych i zniszczonych”, „tłustych lub mieszanych” itp..
Właściciel Dove powiedział, że obowiązywać będzie również zakaz edycji zdjęć modelek, a także influencerów w mediach społecznościowych. Zakaz ma dotyczyć „kształtu ciała, rozmiaru, proporcji i koloru skóry”, a słowo „normalny” zostanie usunięty z 200 produktów.
Szef Dove powiedział, że chce stworzyć „bardziej inkluzywną definicję piękna”. Ma to być odpowiedź firmy która już wcześniej musiała zmierzyć się z zarzutami odnośnie promowania stereotypów dotyczącej ciemnej karnacji. Zmiany mają być wprowadzone w ciągu roku.
Firma również wydała oficjalne przeprosiny za kampanię reklamową z 2017 roku balsamu do ciała Dove, która przedstawiała trzy zdjęcia na których czarna kobieta zdejmowała koszulkę, odsłaniając pod spodem białą kobietę.
Również L’Oreal poinformowało, że w ramach „walki z rasizmem” nie będzie występowało słowo „biały”, „wybielający” lub „jasny” na opakowaniach ich produktów kosmetycznych. Inne firmy również zapowiedziały podobne kroki.

Zmiany nazw, które mogą być odbierane za rasistowskie zapoczątkował ruch Black Lives Matter. Ruch zrodził się w Stanach Zjednoczonych po śmierci George’a Floyda uduszonego w maju 2020 roku podczas zatrzymania przez policjanta w Minneapolis.
Ruch BLM rozpoczął manifestacje w USA i Europie żądając zmian nazw ulic, usunięcia pomników osób podejrzewanych o rasizm. Według ekspertów firmy z obawy przed zarzutami o rasizm usuwają „niepoprawne” nazwy i słowa ze swych produktów.
Autor; K.M.
źródło; https://www.bbc.com/news/business-56331524/
Obraz M Jurcevic z Pixabay/Zdjęcie: Nathan Dumlao na Unsplash