
Śledztwo przeprowadził Medei Benjamin i Nicolas JS Davies z amerykańskiej antywojennej grupy CODEPINK. To organizacja działająca na rzecz pokoju i praw człowieka oraz zakończenia wojen i militaryzmu USA.
Statystyki przeprowadzone przez CODEPINK opierają się na oficjalnych publikacjach o działaniach militarnych USA, a także na danych z Biura Dziennikarstwa Śledczego, Jemen Data Project i New America.
Liczba zrzuconych bomb i wystrzelonych pocisków może być „niedoszacowana”, ponieważ administracja Donalda Trumpa zaprzestała publikowania danych dotyczących swoich bombardowań w 2020 roku. Oznacza to, że nie ma danych z Iraku, Syrii i Afganistanu z poprzednich dwóch lat.
Joe Biden po objęciu stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych szybko zastosował kampanię wojenną. W ubiegłym tygodniu Biden dał pierwszy rozkaz do ataku na irańską milicję w Syrii, zrzucając 1,75 ton bomb, które zabiły 22 osoby.
Wczoraj prezydent cofnął drugi rozkaz, po tym jak służby wywiadowcze poinformowały, że w pobliżu celu znajdują się kobiety i dzieci. Barack Obama i Donald Trump byli pierwszymi prezydentami, którzy przedstawiali retorykę antywojenną na szlaku kampanii, lecz po objęciu stanowiska szybko odchodzili od postulatu.
Obama w latach 2008-2016 zbombardował 7 państw, zyskując przydomek „Drone King”. Trump ostatnimi czasy eskalował wojnę w Jemenie i zlecił zabójstwo na Qasema Soleimaniego, irańskiego oficera wojskowego, prawa ręka Najwyższego Przywódcy Iranu, Alego Chameneiego.
Stany Zjednoczone toczą batalię wojenną przez prawie każdy rok swojego istnienia jako niepodległe państwo, walcząc przez 227 lat swojej 244-letniej historii.
Autor; Dominik Serwacki
źródło: własne / CODEPINK / Mint News Paper/Zdjęcie autorstwa Jordy Meow na Unsplash