
Kobiety w krajach islamskich muszą zakrywać co najmniej włosy. W zależności od kraju i panujących tam zasad. Niektóre mogą pokazać jedynie oczy, a inne nie mogą odsłonić nawet skrawka swojego ciała. Dla osób z zewnątrz nakrycie głowy to… nakrycie głowy. Mieszkańcy zachodu nie przykładają wagi do koloru, czy sposobu zawiązania chusty. Muzułmańskie kobiety wiedzą jednak, co jest modne, a co passé. Dzisiaj przyjrzymy się różnym rodzajom nakryć przywdziewanych przez kobiety w islamie.
Hidżab
To chyba najbardziej znane nakrycie głowy. Zwykle jest to piękny, długi (często też bardzo drogi) szal, który kobiety zawiązują wokół głowy, aby ukryć włosy. To najmniej restrykcyjny sposób “osłony” włosów.
W języku arabskim “hidżab” oznacza “zasłonę” lub “okrycie”. Hidżaby można znaleźć w różnych kolorach i z różnymi zdobieniami. Co więcej, istnieje wiele sposobów na ich upięcie. Muzułmanki lubią trzymać rękę na pulsie i podążają za modą, jak każda kobieta. Trendy zmieniają się co sezon.
Hidżabem może być nazwana również chusta okrywająca całe ciało za wyjątkiem twarzy i dłoni. Taka chusta nie może być przezroczysta, ani zbyt obcisła.
Czador
Podobny do drugiego rodzaju Hidżabu. Czador to ogromna, czarna płachta, która ma być przytrzymana ustami lub rękami. Noszą go głównie Iranki.
Chimar
To chusta, która zakrywa włosy, szyję, ramiona i część tułowia (do talii). Chimar może mieć kolor lub być biały. Najczęściej noszą go kobiety mieszkające w Afryce Zachodniej, Indonezji i Malezji.
Nikab
U kobiety noszącej nikab widoczne są jedynie oczy, dlatego panie często stawiają na mocny makijaż tych okolic. Nikab można spotkać również w wersji z gęsto tkaną woalką spadającą na oczy. Popularny jest w np. w Katarze i Kuwejcie.
Burka
Najbardziej restrykcyjny strój zakładany głównie przez Iranki. Burka zasłania całe ciało kobiety. “Otwór na oczy” to mała, gęsta siateczka.
Religia czy tradycja?
W Koranie nie ma jasnych instrukcji dotyczących, tego, co powinna zakrywać kobieta. Pada jedynie wzmianka o “ozdobach, które są na zewnątrz”. Zatem interpretacja należy do mężczyzn w danym kraju – kobieta musi zasłonić to, co oni uważają za zewnętrzną ozdobę. W niektórych krajach Islamu “ozdobą” są jedynie kobiecie włosy, a w innych już całe ciało.

Wydaje się, że muzułmanki nie mają z tym problemu. Nie jest nawet pewne, czy robią to teraz z czysto religijnych pobudek. Sam fakt, że pojawiła się moda na nakrycia głowy i ciała – ich kolory, zdobienia, sposób wiązania – oznacza, że kobiety przyzwyczaiły się do obowiązujących ich zasad i chcą też czerpać z tego przyjemność.
Autor; Ada Stachowicz
źródła: national-geographic.pl/Zdjęcie: Raamin ka na Unsplash//