
Jak zapewnia rzeczniczka ministerstwa zdrowia Wielkiej Brytanii program „Human Challenge” ma na celu poprawić i przyspieszyć rozwój szczepionek i terapii przeciwko Covid-19.
„Badania mogą pokazywać zniekształcony obraz, ponieważ wyniki uzyskane wyłącznie u młodych, zdrowych osób mogą być niemożliwe do przeniesienia na osoby starsze i przewlekle chore” – oświadczyło Niemieckie Stowarzyszenie Badawczych Firm Farmaceutycznych które uznało projekt za nieetyczny.
W badaniu biorą udział ochotnicy młodzi i zdrowi. Mają otrzymać stosunkowo niewielką dawkę patogenu występującego przed nową odmianą wirusa który pojawił się jesienią w południowo-wschodniej Anglii. Ochotnicy będą po zakażeniu monitorowani przez całą dobę przez pracowników medycznych i naukowców. Proces ten będzie praktykowany na 90 ochotnikach. Według rządu za udział w eksperymencie otrzymają odszkodowanie finansowe.
Badania służą do wykazania jak na wirusa reaguje układ odpornościowy i jak osoby zainfekowane uwalniają cząsteczki wirusa do otoczenia. Ministerstwo Gospodarki Wielkiej Brytanii oświadczyło, że w późniejszym etapie badań ochotnicy mogliby być najpierw zaszczepieni przeciwko kornawirusowi, a następnie zainfekowani wirusem.
Autor; K.M.
źródło;dw.com/Zdjęcie: Ryoji Iwata na Unsplash