
Psychika ludzi znacznie ucierpiała z powodu pandemii. Eksperci praktycznie od początku kryzysu otwarcie mówią o psychicznych następstwach lockdownów oraz całego cierpienia, którego społeczeństwo musiało doświadczyć. W Japonii objawiło się to ogromnym wzrostem liczby samobójstw. Premier Yoshihide Sugi 12. lutego powołał Tetsushiego Sakamoto na stanowisko ministra ds. samotności.
Samotność przyczyną samobójstw
Od początku pandemii prawdopodobnie każdy z nas poczuł się samotny przynajmniej raz. Nic dziwnego skoro już od prawie roku siedzimy zamknięci w domach, a dotychczasowe życie społeczne zostało zawieszone.
Dla wielu japonek, niestety, rozwiązaniem problemu samotności było popełnienie samobójstwa. Tak, japonek, ponieważ to właśnie wzrost samobójstw wśród kobiet był główną przyczyną stworzenia nowego stanowiska.
Na portalu japantimes.co.jp możemy znaleźć informacje, że jest to pierwszy raz od 11 lat, kiedy liczba samobójstw wzrosła tak drastycznie. W październiku 2020 roku życie odebrało sobie aż 879 kobiet. Jest to o 70% większy wynik niż w październiku 2019 roku.
Powszechna samotność
Minister Sakamoto sam przyznał, że w Kraju Kwitnącej Wiśni od lat mierzą się ze spadkiem komfortu psychicznego w społeczeństwie.
Na konferencji prasowej Sakamoto powiedział – “Suga (premier Japonii) poinstruował mnie, abym zbadał sprawę i przedstawił strategię (walki z problemem), koordynując ją z odpowiednimi resortami”.
Dodał również – “Mam nadzieję podjąć działania, które będą przeciwdziałać samotności i izolacji oraz będą chronić więzi między ludźmi”.
Samotność bardziej zabójcza niż Covid
W ubiegłym roku odnotowano 2153 przypadki prób samobójczych. Ta liczba znacząco przewyższa liczbę zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem w Japonii, która wynosi 2087.

Samotność praktycznie zawsze jest przyczyną obniżonego komfortu psychicznego (w końcu ludzie to zwierzęta stadne). Może również prowadzić do depresji, a ta do podjęcia próby samobójczej. Ministerstwo ds. samotności w Japonii, to druga taka instytucja na świecie. Pierwsza powstała w 2018 w Wielkiej Brytanii z inicjatywy byłej premier Theresy May.
Obywatele potrzebują pomocy w tych szalonych czasach. Lockdowny, do których jesteśmy zmuszani nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Ośrodki takie jak ten w Japonii powinny powstać w każdym państwie. Samopoczucie człowieka w dużej mierze zależy od jego psychiki, a ta znacząco ucierpiała od początku pandemii.
Autor; Ada Stachowicz
źródła: vouge.pl; rp.pl
Zdjęcie: bantersnaps na Unsplash
Zdjęcie Liama Burnett-Blue na Unsplash
_____________________________