26 lutego 2021

W Helsinkach powstaje podziemne miasto

Helsinki z braku miejsca na tradycyjną rozbudowę miasta, postanowiło rozbudować się w dół. Finowie już dawno przedstawili szczegółowy plan rozbudowy miasta w głąb. To odpowiedź na problemy miasta: przeludnienie i brak miejsc parkingowych. W Finlandii od lat podziemia były wykorzystywane w transporcie drogowym, a z czasem powstał pomysł na stworzenie tam również miejsc pracy i obiektów publicznych.

Jak to się zaczęło?

Jednym z pierwszych budynków rozbudowywanych w dół był znany na całym świecie luksusowy dom towarowy Stockmanna. Obiekt rozbudowano o ponad 10 tys. km2. Z obawy o zablokowanie ruchu drogowego podczas transportu materiałów budowlanych i wywożenia gruzu stworzono podziemne trasy.

Finalnie w podziemnym mieście ma się znaleźć wiele obiektów publicznych. Pod ziemią mają jeszcze powstać centra handlowe, dworce, kościoły oraz muzeum sztuki współczesnej o powierzchni ok. 2200 m2.

Podziemna infrastruktura

Powstałe już drogi to dopiero początek. Finowie planują stworzyć podziemną linię kolei miejskich, którą chcą nazwać Pisara, czyli Kropla, bo właśnie taki kształt ma mieć. Ta inwestycja ma odciążyć helsiński dworzec i zwolnić tereny w śródmieściu pod zabudowę.

W podziemnym mieście funkcjonuje już pływalnia, sauny i lodowisko. Pod ziemią znajdziemy również filharmonię z pierwszymi na świecie podziemnymi salami koncertowymi, która sąsiaduje z m.in. budynkiem parlamentu. Gotowe do użytku jest także centrum handlowe z podziemnymi sklepami.

Ratunek dla miasta

Planistka odpowiedzialna za zagospodarowanie przestrzeni stolicy Finlandii – Eija Kivilaakso – mówi, że rozbudowa miasta w głąb pozwoli rozwiązać problem zaludnienia miasta, wciąż rosnących trudności z parkowaniem oraz zmniejszyć ruch w ścisłym centrum i zabytkowej części stolicy.

“W Finlandii podziemia już od dawna wykorzystywane są jako część miejskiej infrastruktury np. w ruchu drogowym. Odkryliśmy przy tej sposobności, że nadają się także doskonale do budowy innych obiektów, takich jak centrum przetwarzania danych” – mówi główna urbanistka Helsinek.

Na korzyść wpływa również fakt, iż pod powierzchnią klimat jest suchy, a temperatura stała. Te czynniki docenia właściciel jednego z wielu podziemnych klubów sportowych – Veikko Kosonen. O tę przyjemną temperaturę dba jedno z najnowocześniejszych na świecie urządzeń, które zużyte ciepło odprowadza do gospodarstw domowych, eliminując tym samym problem z ogrzewaniem w mieście.

Autor; Ada Stachowicz

Zdjęcie: Tapio Haaja na Unsplash

źródła: polityka.pl; youtube.com/dwpolski

________________________________________________