
Jemen stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu głodowego po sześciu latach wojny domowej. ONZ wydało apel humanitarny, wyznaczając zbiórkę funduszy na kwotę 3,85 miliarda dolarów. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które hojnie uczestniczyły w apelach ONZ w 2018 i 2019 r, mocno ograniczyły swoje kwoty w 2020 roku.
Organizacje humanitarne zostały tym samym zmuszone do zmniejszenia liczby Jemeńczyków otrzymujących żywność i inną pomoc z 13-14 milionów każdego miesiąca w 2019 roku do zaledwie 9 milionów w 2020 roku.”4 miliony ludzi, którzy w zeszłym roku nie otrzymali pomocy, należą do tych, którzy w istocie znajdują się w długim, powolnym, brutalnym, bolesnym i męczącym procesie umierania z głodu” – powiedział Mark Lowcock, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. Pomocy humanitarnej.
W konflikcie w Jemenie końca nie widać, a największy kryzys humanitarny na świecie został zaostrzony przez zakłócenia w dostawach żywności, rosnące ceny paliw, zniszczony system opieki zdrowotnej i załamanie się gospodarki.
Dużym wyzwaniem jest trwająca obecnie ofensywa Huti przeciwko siłom rządowym. Niszczycielski konflikt w najbiedniejszym kraju świata arabskiego wybuchł w 2014 r., kiedy wspierani przez Iran rebelianci Huti zajęli stolicę Jemenu, Sanę, i większość północy kraju. Równocześnie koalicja Arabii Saudyjskiej (ZEA, USA, Senegal, Maroko, Katar, Sudan) rozpoczęła operacje zbrojne z wykorzystaniem nalotów w celu przywrócenia dawnego rządu Jemenu.

Stany Zjednoczone są głównym dostawcą broni dla rządu jemeńskiego, a siły zbrojne Arabii Saudyjskiej brały czynny udział w starciach. Udział w wojnie domowej bierze również wiele wrogich wobec sobie ugrupowań terorrystycznych m.in ISIS i Al-Kaida.Huti to ruch polityczno-militarny, dyskryminujący sunnitów oraz skupiający plemiona zajdyckie (jeden z odłamów szyizmu) zamieszkujące w większości północno-zachodni Jemen.
Zaydis stanowią około 35% populacji kraju. Zajdis wierzy, że tylko potomkowie kuzyna i zięcia proroka Mahometa, mogą zostać imamami wśród społeczeństwa.
W wyniku wojny zginęło już ponad 130 000 ludzi, a w kraju trwa największa katastrofa humanitarna na świecie.
Autor; Dominik Serwacki
zdjęcia; @partnersrelief/instagram
źródło: / Al Jazeera / CTV News / France24 / Morning Star Online / Reliefweb / Foreign Policy / Save The Children / ONZ