28 stycznia 2021

Francja: chimery jako źródło organów - kontrowersyjna ustawa bioetyczna

We Francji ważą się losy ustawy bioetycznej według której będzie można dokonać aborcji aż do porodu z powodu tzw. „niepokoju psychospołecznego” matki. Ustawa umożliwia również zapłodnienie in vitro dla par lesbijskich i samotnych kobiet. Szokująca jest także propozycja odnośnie genetyczne modyfikowanie embrionów i tworzeniu chimer.

Kontrowersyjna Ustawa będzie niedługo głosowana we francuskim senacie. Obecnie francuskie prawo nie zezwala na genetyczne modyfikacje embrionów. W przypadku przegłosowania nowej ustawy specjaliści we Francji będą mogli tworzyć chimery ludzko-zwierzęce czyli nowe rasy istot żywych (poprzez dodanie ludzkiego genomu do embrionu zwierzęcia). Tak wytworzona chimera mogłaby posiadać np. zdolność mówienia lub nawet świadomość.. Chimery miałyby służyć ludziom m.in. do wytwarzania ludzkich organów do przeszczepów.

Zdaniem profesora prawa Jean-René Bineta zezwolenie na chimery rodzi przede wszystkim pytanie o kwestię „uczłowieczenia” embrionów zwierzęcych. Uczony zastanawia się „przy jakim procencie komórek ludzkich wbudowanych w embrion zwierzęcy będzie można uznać, że zwierzę stało się tak bliskie człowiekowi, że stanie się nim naprawdę?”. Wielu naukowców przestrzega przed tym, że jeśli struktura chromosomalna embrionu zwierzęcego zostanie zmieniona przez wprowadzenie do niego komórek ludzkich, to istnieje ryzyko, że sama natura embrionu zostanie przekształcona. Dla przykładu: jeśli chcemy przekształcić embrion zwierzęcy w wątrobę człowieka, nie mamy żadnej gwarancji, że te modyfikacje nie będą miały wpływu na rozwój mózgowy lub neurologiczny tego konkretnego zwierzęcia, co może doprowadzić do nadania mu ludzkiej świadomości czy zdolności mowy – informuje KAI.

Chimery nie są dziś nowością, od wielu lat na świecie trwają próby tworzenia chimer zwierzęco ludzkich w celu pobierania narządów do przeszczepów u ludzi. Hiromitsu Nakauchi z zespołem naukowców z uniwersytetu w Tokio stworzył pierwsze na świecie świńsko-ludzkie chimery, z których można było w ramach testów pobierać narządy potrzebne do wykonania przeszczepów u ludzi. Japońscy naukowcy planują również poprzez modyfikacje genetyczne stworzyć nowy gatunek zwierząt który będzie posiadał cechy ludzkie.

Znany jest również przykład naukowców ze Stanford University którzy wyhodowali owcze zarodki z „domieszką” komórek ludzkich. Chimery stworzone w Stanford University były w 99,99 procentach owcami, jednak w ich ciałach przez 4 tygodnie rosły też komórki ludzkie. Eksperyment przerwano jednak po 28 dniach a zarodki w rezultacie zostały zniszczone.

Proporcje między komórkami ludzkimi a zwierzęcymi w organizmie hybrydowym, dają wiele wątpliwości i obaw natury etycznej. Powstaje pytanie, czym właściwie będą tak powstałe organizmy?

– Mamy te same wątpliwości, ale mamy też obowiązek zbadać wszystkie możliwości zapewnienia umierającym ludziom narządów, których potrzebują – przekonują twórcy hybrydowych zarodków.

Hodowanie ludzkich organów w ciałach sztucznie zmodyfikowanych zwierząt wydaje się już tylko kwestią czasu.

Autor; PokolenieX

Źródło; KAI /Zdjęcie: Juan Encalada na Unsplash

___________________________________________________________