17 stycznia 2021

Szwecja planuje zrezygnować z gotówki i korony na rzecz pierwszej na świecie cyfrowej waluty

Szwedzki minister do spraw ds. rynków finansowych Per Bolund ogłosił już oficjalne rozpoczęcie prac nad e-koroną. Tym samym Szwecja ma szansę zostać pierwszym państwem na świecie, w którym waluta będzie istniała jedynie w internetowej przestrzeni.

 

Gotówka jest dla Państwa niewygodna, ponieważ zapewnia anonimowość a jej obrót jest znacznie trudniejszy w kontroli. Dlatego też zwykle pod hasłami bezpieczeństwa, nowoczesności, wygody i szybkości rząd wprowadza plan stopniowego eliminowania tradycyjnego pieniądza. 

Szwedzi już od dawna znajdują się w czołówce bezgotówkowych społeczeństw. Jednak dopiero podczas pandemii osiągnięto najniższy w historii kraju poziom korzystania z gotówki, jako środka płatniczego. W październiku 2020 roku szwedzki bank centralny Riksbank oszacował, że obecnie mniej niż 10% wszystkich transakcji jest dokonywanych gotówką.

Według portalu globdata.com Szwedzi planują całkowite wyłączenie gotówki z obiegu do 2023 roku. Per Bolund, szwedzki minister ds. rynków finansowych, wyraził nadzieję na ukończenie prac na e-walutą w listopadzie 2022 roku – jak podaje “Bloomberg”. Program ten wprowadzi również cyfryzację kluczowych usług publicznych oraz stworzenie pewnego rodzaju elektronicznego dowodu a w firmach zaczną funkcjonować elektroniczne faktury i e-Paragony.

W tym celu rozpoczęto już badania pod nadzorem byłej przewodniczącej komisji finansów Riksbanku – Anny Kinberg Batry. Równolegle bank centralny prowadzi program pilotażowy, wraz z firmą doradczą Accenture, którego głównym celem jest wprowadzenie do obrotu e-waluty opartej na tej samej technologii blockchain co bitcoin.

“To jak będzie zaprojektowana cyfrowa waluta i jaka technologia zostanie do tego użyta, będzie miało poważne konsekwencje dla całego systemu finansowego” – mówi gubernator szwedzkiego banku Stefan Ingves.

Według Ingvesa kluczowym punktem jest podjęcie odpowiednich decyzji politycznych. Najważniejsze to zadbanie o to, aby rynek oparty na cyfrowych płatnościach był bezpieczny i dostępny dla każdego.

Internet jest pełen niebezpieczeństw i na każdym kroku można natknąć się na niebezpieczne sytuacje. To samo może stać się w przypadku e-waluty.

Choć upowszechnienie transakcji internetowych zapobiega takim przestępstwom jak pranie brudnych pieniędzy czy unikanie podatków, to skutki awarii sieci cyfrowych lub ataku hakerów mogą okazać się dużo bardziej dotkliwe niż staromodny gangsterski napad na bank.

Z tego też powodu Stefan Ingves uważa, że ze względów bezpieczeństwa należy utrzymać chociażby niewielką ilość gotówki w obiegu.

Choć z pozoru wprowadzenie e-waluty może być poparte pewnymi logicznymi argumentami, to w rzeczywistości może być wręcz tragiczne w skutkach. Czy Szwedzi będą w stanie odpowiednio zabezpieczyć taką walutę przed atakami hakerskimi? Co jeśli do takiego ataku faktycznie dojdzie i obywatele stracą oszczędności swojego życia?

Wyeliminowanie gotówki oznacza pełną kontrolę nad społeczeństwem. Wytworzenie nowego e-obywatela w e-państwie gdzie rządzi e-pieniądz. Spowoduje ograniczenie wolności, ciągłej inwigilacji i uzależnienia od systemu. To projekt który budzi wiele kontrowersji ale ma również swoich zwolenników.

Autor; Ada Stachowicz

________________________________