
Kongregacja Nauki Wiary nie chce „oceniać bezpieczeństwa i skuteczności” szczepionek przeciwko COVID-19, twierdzi że odpowiedzialni za to są koncerny farmaceutyczne. Dokument skupia się na moralnym aspekcie stosowania produktu, które opracowano przy wykorzystaniu linii komórkowych z tkanek uzyskanych z dwóch płodów otrzymanych w wyniku aborcji w latach 60.
Wiadomo już że, przy produkcji szczepionki na covid (produktu genetycznego) firmy Pfizer, podczas procesu badań naukowych i produkcji, zostały wykorzystane linie komórkowe pochodzące z tkanek dzieci pobranych podczas dwóch aborcji przeprowadzonych w ubiegłym stuleciu w latach 60.
Tkanki zabitych dzieci wielokrotnie wykorzystywano w różnych procesach tworzenia medykamentów.
Wykorzystanie tkanki zabitego dziecka w celach przemysłowych oraz zastosowania ich w farmacji są powszechne, znane są również zjawiska wykorzystywania tkanek zabitych dzieci w przemyśle kosmetycznym, wykorzystywanie ich w celach zarobkowych przekracza ludzkie zrozumienie, przekracza granice podłości i świadczy o upadku ludzkości i świata w którym żyjemy.
Watykan argumentuje, że akceptując komórki abortowane w szczepionce i wyrządzonym okrucieństwie jest „odległe” dla osób które się szczepią i moralny obowiązek unikania jej „nie jest wiążący” – jeśli stoimy w obliczu „poważnego niebezpieczeństwa, takiego jak rozprzestrzenianie się poważnego czynnika chorobotwórczego, inaczej niemożliwego do opanowania”, takiego jak wirus powodujący COVID-19.
„W takim przypadku wszystkie szczepienia uznane za klinicznie bezpieczne i skuteczne mogą być stosowane ze świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy z aborcją, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane szczepionki”.
W zatwierdzonej przez papieża Benedykta XVI Instrukcji „Dignitas Personae” stwierdzono, że „istnieje w tym aspekcie zróżnicowana odpowiedzialność”, ze względu na to, że „w firmach wykorzystujących linie komórkowe niegodziwego pochodzenia nie jest taka sama odpowiedzialność tych, którzy decydują o kierunkach produkcji, i tych którzy nie mają żadnej władzy decyzyjnej”.
W „Nocie na temat moralnego korzystania z niektórych szczepionek przeciwko COVID-19” odniesiono się do tej retoryki. Podkreślono, gdy z różnych powodów nie są dostępne szczepionki „etycznie nieskazitelne” jest „moralnie akceptowalne”, aby korzystać z preparatów, które używają linii komórkowych od płodów pozyskanych w wyniku aborcji.
Jednocześnie Kongregacja wyjaśniła, że „moralnie legalne stosowanie tego typu szczepionek, ze względu na szczególne warunki, nie może samo w sobie stanowić legitymizacji, nawet pośredniej, praktyki aborcyjnej i zakłada sprzeciw wobec tej praktyki wobec tych, którzy z niej korzystają”.
„Dobro dla najuboższych”
„W przypadku braku innych środków powstrzymania lub nawet zapobieżenia epidemii, można zalecać szczepienia, szczególnie w celu ochrony najsłabszych i najbardziej narażonych” – napisano.
Gwarancję tego, że „skuteczne i etycznie akceptowalne szczepionki” będą dostępne „również dla krajów najuboższych i w sposób bezpłatny”, Kongregacja określiła jako „imperatyw moralny”. Stwierdzono również że „brak dostępu do szczepień stałby się kolejną przyczyną dyskryminacji oraz niesprawiedliwości”.
– Z punktu widzenia etyki, jeśli istnieje możliwość wyleczenia choroby lekiem, to powinno być dostępne dla każdego, w przeciwnym razie powstanie niesprawiedliwość – mówił papież. – Zbyt wiele osób, zbyt wiele dzieci wciąż umiera na świecie, ponieważ nie mogą otrzymać lekarstwa czy szczepionki dostępnej w innych regionach – powiedział.
Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemności na światło, a światło na ciemności, którzy przemieniają gorycz na słodycz, a słodycz na gorycz! – Iz 5,20
Autor; Anna P.
________________________