Według statystyk SI, na naszej naturalnej satelicie występuje ok, 110 tysięcy kraterów! Twórcy algorytmu przewidywali, że technologia będzie rozpoznawać tylko małe kratery.
Sztuczna inteligencja nauczyła się rozpoznawać te większe, co wprowadziło naukowców w zdumienie. Dane SI wskazały, że na powierzchni Księżyca występują kratery, których średnica wynosi więcej niż średnica Ziemi. Może to być wynik erozji kosmicznych skał, ale prawda jest taka, że na powierzchni naszego sąsiada kratery mogły być nawet większe.
Naukowcy z dumą poinformowali także o wieku najstarszych kraterów. Według algorytmu ich wiek może liczyć nawet 4 miliardy lat. Następnym celem pracy sztucznej inteligencji ma być powierzchnia Marsa, która również nie posiada jednolitej struktury. Wymagane będą dokładniejsze mapy Czerwonej Planety, jednak nie powinno być to problemem. NASA posiada na orbicie Marsa cztery satelity, które na bieżąco wykonują zdjęcia powierzchni planety w wysokiej rozdzielczości. Być może uda się rozpoznać wiele zagadek, które kryje przed nami czwarta planeta Układu Słonecznego.
Autor; Michał Wilga
___________________________