3 listopada 2021

Dzieci w USA podwoiły czas spędzony przed ekranem

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że młodzi ludzie spędzają prawie osiem godzin dziennie wpatrując się w smartfony, tablety i telewizory, w porównaniu do mniej niż czterech godzin przed pandemią COVID.

Według nowego badania przeprowadzonego przez JAMA Pediatrics, dzieci w wieku od 12 do 13 lat w Stanach Zjednoczonych podwoiły czas spędzony przed ekranem pozaszkolnym do 7,7 godziny dziennie w maju 2020 r., w porównaniu do 3,8 godziny dziennie przed pandemią. 

Badanie wykazało również, że kolorowe dzieci i dzieci z rodzin o niższych dochodach spędzały przed ekranem więcej godzin niż ich biali, bogatsi rówieśnicy. Wyniki pochodzą z ankiet 5 412 uczestników, którzy sami zgłaszali swój czas spędzony na ekranie zarówno przed pandemią, jak i w jej trakcie.

Badanie wykazało, że najczęstszymi zajęciami rekreacyjnymi było oglądanie telewizji lub przesyłanie strumieniowe filmów, a następnie granie.   

Spędzanie większej ilości czasu przed ekranem smartfonów i telewizorów ma wpływ na zdrowie psychiczne, w tym więcej depresji i lęków, powiedział Jason Nagata główny autor badania JAMA Pediatrics i adiunkt pediatrii na UCSF. 

„Wraz z wydłużaniem się czasu spędzanego na ekranie, rosły zmartwienia i stres nastolatków, podczas gdy ich zdolności radzenia sobie spadły”

– powiedział Nagata.

 „Chociaż media społecznościowe i czat wideo mogą wspierać więzi społeczne, odkryliśmy, że większość korzystania z ekranu przez nastolatków podczas pandemii nie służyła temu celowi”.

Nadmierna liczba godzin przed ekranem u nastolatków wiąże się również z przybieraniem na wadze i napadami objadania się.

Czas przed ekranem to więcej czasu na siedzący tryb życia i mniej aktywności fizycznej, podjadanie w roztargnieniu, jedzenie jako nawyk i większa ekspozycja na reklamy żywności.

Blokady, nauka online i dystans społeczny doprowadziły w ciągu ostatnich dwóch lat do polegania na mediach cyfrowych w prawie wszystkich aspektach życia nastolatków.

„Zwykle znaleźliśmy więcej czasu spędzanego przed ekranem u nastolatków rasy czarnej i latynoskiej oraz wśród osób z gospodarstw domowych o niższych dochodach” – powiedział Nagata. 

„Może to wynikać z czynników strukturalnych i systemowych, takich jak brak środków finansowych na wykonywanie innych działań lub brak dostępu do bezpiecznych przestrzeni zewnętrznych”.

Wzrost czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem podczas pandemii wywołał apele o większą aktywność na świeżym powietrzu. Wcześniejsze badania powiązały również korzystanie ze smartfonów i komputerów z rosnącymi wskaźnikami problemów ze zdrowiem oczu i krótkowzrocznością wśród dzieci w wieku szkolnym.

Autorzy badania twierdzą, że gorsze zdrowie psychiczne i większy odczuwany stres wskazują na związek z wyższym wskaźnikiem spędzania czasu przed ekranem.

Pomimo stopniowego zmniejszania ograniczeń, badania sugerują, że czas przed ekranem nadal pozostaje wysoki. 

Autor; K.M

Photo by yang miao on Unsplash/ Photo by Alex Haney on Unsplash

_______________________