31 sierpnia 2021

Ponad 700 milionów osób na świecie z nieleczonym nadciśnieniem

Według analizy Imperial College London, WHO i The Lancet liczba osób w wieku 30-79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 milionów do 1,28 miliarda w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Prawie połowa tych osób nie wiedziała, że ​​ma nadciśnienie.

Nadciśnienie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, mózgu i nerek i jest jedną z głównych przyczyn zgonów i chorób na całym świecie. Można je łatwo wykryć poprzez pomiar ciśnienia krwi w domu lub w ośrodku zdrowia i często można skutecznie leczyć za pomocą tanich leków.

Badanie, przeprowadzone przez globalną sieć lekarzy i badaczy, obejmowało lata 1990–2019. Wykorzystano w nim pomiary ciśnienia krwi i dane dotyczące leczenia od ponad 100 milionów osób w wieku 30-79 lat w 184 krajach, obejmujących łącznie 99% światowej populacji, co czyni go najbardziej kompleksowym przeglądem globalnych trendów w nadciśnieniu tętniczym do tej pory.

Odkryto, że w latach 1990-2019 nastąpiła niewielka zmiana w ogólnym wskaźniku nadciśnienia tętniczego na świecie, ale ciężar przeniósł się z krajów zamożnych na kraje o niskich i średnich dochodach. Wskaźnik nadciśnienia spadł w krajach bogatych – które obecnie mają zazwyczaj jedne z najniższych wskaźników.

W rezultacie Kanada, Peru i Szwajcaria miały w 2019 r. jedne z najniższych wskaźników występowania nadciśnienia na świecie, podczas gdy jedne z najwyższych wskaźników zaobserwowano w Republice Dominikany, Jamajce i Paragwaju w przypadku kobiet oraz na Węgrzech, w Paragwaju i w Polsce w przypadku mężczyzn.

Od 1990 roku, liczba osób z nadciśnieniem podwoiła się do 1,28 miliarda. 

W 2019 roku ponad miliard osób z nadciśnieniem żyło w krajach o niskich i średnich dochodach.

Znaczące luki w diagnostyce i leczeniu

Chociaż diagnozowanie nadciśnienia jest proste i stosunkowo łatwe do leczenia za pomocą tanich leków, badanie ujawniło znaczne luki w diagnostyce i leczeniu. 

Około 580 milionów osób z nadciśnieniem (41% kobiet i 51% mężczyzn) nie było świadomych swojego stanu, ponieważ nigdy ich nie zdiagnozowano.  

Badanie wykazało również, że ponad połowa osób (53% kobiet i 62% mężczyzn) z nadciśnieniem, czyli łącznie 720 milionów osób, nie otrzymywała potrzebnego im leczenia

Mężczyźni i kobiety w Kanadzie, Islandii i Republice Korei najczęściej otrzymywali leki w celu skutecznego leczenia i kontroli nadciśnienia, przy czym ponad 70% osób z nadciśnieniem było leczonych w 2019 r.

Dla porównania, mężczyźni i kobiety w Afryce Subsaharyjskiej, kraje Azji Środkowej, Południowej i Południowo-Wschodniej oraz wyspiarskie na Pacyfiku mają najmniejsze szanse na przyjmowanie leków. Wskaźniki leczenia wynosiły poniżej 25% dla kobiet i 20% dla mężczyzn.

Niektóre kraje o średnich dochodach z powodzeniem rozszerzyły leczenie i obecnie osiągają lepsze wskaźniki leczenia i kontroli niż większość krajów o wysokich dochodach. Na przykład Kostaryka i Kazachstan mają obecnie wyższe wskaźniki leczenia niż większość krajów o wyższych dochodach.

Źródło; who.int/news

____________________________