
Grupa przedsiębiorców inżynieryjnych, technologicznych i prawniczych w Kopenhadze ruszyła z projektem Too Good To Go w 2016 roku. Cel był prosty; zgromadzenie osób chcących kupić żywność po obniżonej cenie z restauracji. Firma twierdzi, że ma już ponad 36 milionów klientów i prawie 87 000 restauracji – partnerów na całym świecie.
Jak to działa? Zamówienie składane jest w aplikacji zwykle od 4 do 6 USD – po czym odbieramy w restauracji tajemniczą torbę z jedzeniem. Nie wiemy co tak naprawdę znajdzie się w torbie, może zawierać wszystko, co zostało (i nie zostało zjedzone) z tego dnia.
Pozycje żywnościowe różnią się w zależności od restauracji, możesz skosztować ciasteczka, ryby lub pełnowartościową michę tajskiego jedzenia. Too Good To Go wystartowało we wrześniu na Manhattanie i Brooklynie z 200 restauracjami -partnerami. Obecnie liczba ta zwiększyła się do ponad 1100 lokalizacji w Nowym Jorku we wszystkich pięciu dzielnicach.
Firma jest teraz obecna w Bostonie, Filadelfii, Waszyngtonie i kilku miastach New Jersey. W styczniu Too Good To Go zebrało 31 milionów dolarów, aby rozszerzyć działalność na kolejne lokalizacje w USA.
Aplikacja zapewnia restauracjom dużą elastyczność w zakresie sprzedaży oferowanej żywności która w innym przypadku zostałaby wyrzucona.
Więc jeśli w danej restauracji występują nadwyżki jedzenia do odbioru tylko w poszczególne dni właściciele mogą wprowadzić je do systemu. „Jeśli nie mam żadnych odpadów żywnościowych – co na pewno zdarzyło się nam wcześniej – po prostu je wyłączamy, aby ludzie nie kupili przypadkowo torby, która nie istnieje” – powiedziała Judy Ni, właścicielka i założycielka tajwańskiej restauracji w Filadelfii. „Fajnie jest móc odzyskać część kosztów żywności i pracy, których normalnie nie miałbyś okazji zdobyć” – dodała.
Aplikacja funkcjonuje również w Polsce. Na razie jedzenie można ratować w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. Wkrótce będzie dostępna również we Wrocławiu. Wśród miejsc, które współpracują już z Too Good To Go w Krakowie znalazły się m.in. hotel DoubleTree by Hilton, Youmiko Sushi, Columbus Coffee, Starka oraz Moaburger, LaStrada, Food & Life, Raw Nest.
Aplikację zainstalowano już ponad 23 mln razy w 15 krajach europejskich. W samej Polsce przez rok zainstalowało ją ponad 260 tys. osób. Wpisując swój adres, aplikacja odszukuje najbliższe restauracje i kawiarnie, które mają żywność do oddania. Ceny wahają się między 8-12 zł.
Dzięki aplikacji zostało uratowanych już ponad 16 milionów posiłków na całym świecie, co ograniczyło emisję o ponad 41 tys. ton dwutlenku węgla. Tylko w Polsce przez rok udało się uchronić przed wyrzuceniem do kosza ponad 214 tys. posiłków. Chociaż same tajemnicze torby nie rozwiążą problemu wyrzucania żywności , firma daje przykład że rozwiązanie problemu nie musi być skomplikowane.
Autor; pokoleniex