
W Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym „Krok za krokiem” w Zamościu organizowane są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka mające na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dzieci od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
W skład zespołu wchodzą wykwalifikowani specjaliści: pedagog specjalny, logopeda, neurologopeda, psycholog, tyflopedagog, surdopedagog, fizjoterapeuta, terapeuta alternatywnych metod komunikacji.
Zespół współpracuje z rodziną Dziecka w szczególności poprzez:
a) Udzielanie pomocy w zakresie kształtowania postaw i zachowań pożądanych w kontaktach z dzieckiem: wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dzieckiem, rozpoznawanie zachowań dziecka i utrwalanie właściwych reakcji na te zachowania;
b) Udzielanie instruktażu i porad oraz prowadzenie konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem;
c) Identyfikowanie i eliminowanie barier i ograniczeń w środowisku utrudniających funkcjonowanie dziecka, w tym jego aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym, oraz pomoc w przystosowaniu warunków w środowisku domowym do potrzeb dziecka oraz w pozyskaniu i wykorzystaniu w pracy z dzieckiem odpowiednich środków dydaktycznych i niezbędnego sprzętu.

Podczas wspólnej zabawy dzieci doskonalą zdobyte umiejętności, uspołeczniają się, a rodzice, dzielą się własnym doświadczeniem i stopniowo stają się dla siebie grupą wsparcia.
Doświadczeni terapeuci pokazują rodzicom potencjał dziecka, jak z nim pracować, opiekować się i bawić, zapewniając przyjazną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa.
Podczas takich zajęć rodzice mają stały dostęp do wszystkich niezbędnych informacji na temat własnego dziecka. W każdej chwili mogą zadawać pytania specjalistom.
Otrzymują instrukcje oraz zalecenia dotyczące usprawniania uszkodzonych funkcji dziecka.
Rodzic w roli nauczyciela jest najlepszym źródłem informacji o dziecku, a korzystając z instruktażu terapeutów wie jak pracować ze swoim dzieckiem, usprawniając poszczególne funkcje oraz dzieli się tą wiedzą z domownikami.

Rozwijanie umiejętności myślenia czyli ogólnie pojmowanych zdolności intelektualnych jest równie ważnym aspektem rehabilitacji osób z mózgowym porażeniem dziecięcym jak rehabilitacja ruchowa.
To właśnie zdolność rozumienia otaczającego świata daje możliwość aktywnego regulowania relacji z otoczeniem. To także rozumienie buduje motywację do podejmowania określonych działań, kształtowania siebie i doskonalenia.
Wszystkie sfery funkcjonowania człowieka przenikają się i wpływają na siebie nawzajem, dzięki temu poprzez zmiany w sferze poznawczej powodują także zmiany w innych sferach np: w sferze motywacji, funkcjonowania społecznego czy też emocjonalnego.
Metoda która zastosowana została w szkole w Zamościu jest oparta na dokonaniach profesora Rauvena Feuersteina uznanego na całym świecie jako autorytet w dziedzinie psychologii.
To na bazie jego dokonań stworzono Thinking Skills które odpowiada na potrzeby zarówno poznawcze, emocjonalne oraz społeczne osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Thinking Skills – pozwala nie tylko na poprawę funkcjonowania intelektualnego, lecz daje możliwość wieloaspektowego oddziaływania na osobowość dziecka.











żródło; szkola.spdn.pl