
Już pierwsi ludzie na planecie Ziemi, uczyli się korzystać z dobrodziejstw natury, obserwowali świat przyrody i zwierząt. Ludzie pierwotni podglądali nawet zwierzęta, które wykopywały spod ziemi korzonki lub jadły wyszukane liście. Na przykładzie zwierząt człowiek pierwotny uczył się jakie rośliny zbierać lub też nie, ze względu na ich toksyczne substancje. Egipt to kolebka ziołolecznictwa w tamtych czasach, w papirusie Ebresa z XVI w.p.n.e. jest wyszczególniony zapis około 900 receptur, z których przyrządzano leki naturalne, a ich skład był w dużej przewadze z roślin, ich korzeni i liści.
Narodziny zielarstwa w Grecji
Grecja uchodziła za kraj, któremu przypisywało się narodziny ziołolecznictwa. Zapiski Hipokratesa świadczą o głębokim zrozumieniu dobrodziejstwa ziół, w swych zapiskach podaje on około tysiąca różnych gatunków ziół, które mają szerokie zastosowanie w leczeniu rozmaitych chorób, dolegliwości. Na dworze Marka Aureliusza żył pewien lekarz, który zainicjował laboratorium ziołolecznictwa. Tam powstawały nalewki, mazidła, napary czy maści. Natomiast Paracelsus spośród ziół wyszczególnił te które miały właściwości lecznicze jak chinina, kofeina, morfina, nikotyna czy inne. Te substancje były wykorzystywane w ówczesnych latach i cieszyły się ogromną popularnością ze względu na swoją skuteczność, trwało to do momentu pojawienia się syntetyków, które pojawiły się nieco później, bo w ubiegłym wieku.
Ziołolecznictwo podstawowa forma leczenia
Zioła cieszyły się szerokim uznaniem, były traktowane jako podstawowe składniki leczenia. Z powodzeniem stosowano je w dziedzinach jak chirurgia, kardiologia. Jednak gdy antybiotyki i leki chemiczne zdobyły uznanie, zioła zepchnięto na dalszy plan, w zasadzie uznając je za słabe i zdatne do zastępczego leczenia w warunkach domowych. Farmakologia rozwijała się, ludzie masowo sięgali po medykamenty, które w szybszy sposób radziły sobie z chorobami, przeziębieniem czy rozmaitymi dolegliwościami. Jednak nie zastanawiano się nad skutkami ubocznymi stosowania tych leków, dopiero po czasie udowodniono, że ich spożywanie doprowadziło u wielu ludzi do skutków ubocznych, a nawet chorób i powikłań.
Powrót do zielarstwa
Ludzie przesyceni syntetykami oraz chemicznymi lekarstwami, zaczęli powracać do zielarstwa i chwalić leczniczą moc roślin. Medycyna chińska czy hinduska zawsze nakierowana była na naturalne metody leczenia, tak więc preparaty ziołowe zyskały znowu na popularności i powróciły na należne im miejsce. Wspaniale wspomagają rozmaite terapie, lecząc schorzenia, a nawet zastępując leki syntetyczne.
Czy zioła są bezpieczne?
Zioła zwierają w sobie wiele leczniczych substancji, które przygotowane odpowiednio leczą rozmaite choroby ludzkiego ciała, jednak nieodpowiednie ich stosowanie może również skutkować dysfunkcjami. Tutaj potrzebna jest mądrość w ich stosowaniu, ponieważ nie wszystko, co zdrowe może być używane w dużych ilościach. Zioła należy rozpoznać i używać ściśle według receptury, ponieważ niektóre z nich zawierają substancje toksyczne, szkodliwe dla zdrowia. Zioła powinny stanowić uzupełnienie leczenia farmakologicznego, wspomagać je czy być stosowane doraźnie, jednak nikt nie może na własną rękę eksperymentować z ziołami i twierdzić, że sam może wyleczyć się z chorób, szczególnie tych ciężkich. Na problemy z żołądkiem zalecany jest piołun, lecz picie jego zbyt dużej ilości spowoduje halucynacje, gdyż piołun zawiera toksyczny tujon, tak samo ma się sprawa z bylicą.
Zioła współcześnie
Zioła współcześnie wykorzystuje się w postaci kropli, maści czy syropów. W zależności od danej dolegliwości można stosować odpowiednio dobrane zioła, jeśli problemem jest niestrawność, można wypić napar z rumianku, pokrzywy, lub nalewkę z łupin orzecha włoskiego. Jednak należy pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki. Gdy problemem jest bezsenność, ukojenie przynosi melisa, kozłek lekarski, głóg, dziurawiec. W przypadku zapalenia dziąseł pomocna będzie szałwia lekarska, która ma właściwości dezynfekujące, ściągające i lecznicze. Infekcje dróg moczowych są jednym z bolesnych i przykrych schorzeń, tutaj z pomocą przyjdzie nawłoć, pokrzywa i mącznica lekarska. Przy cukrzycy zioła jak perz i fasola, wyrównają wahanie się glukozy i wyregulują ciśnienie. Jednak należy pamiętać, aby nie stosować ziół na własną rękę, lecz skonsultować z lekarzem, który potwierdzi lub też nie, wybrane zioła. Zioła źle dobrane lub spożywane w nadmiarze mogą nawet zagrażać zdrowiu, powodując rozmaite alergie oraz niechciane dolegliwości.
Bezpieczne mikstury ziołowe
Organizm ludzki to jedna wielka fabryka, w której ciągle zachodzą rozmaite procesy chemiczne, możemy wspomóc je, stosując odpowiednio dobrane zioła i cieszyć się dobrym zdrowiem. Oto parę wyśmienitych mikstur ziołowych:
1.) Mikstura na wspomaganie trawienia:
Korzeń mniszka lekarskiego, mięta pieprzowa, ziele krwawnika, kora kruszyny, morszczyn, nalewka z zielonych orzechów włoskich. Wszystko to naparzać pod przykryciem około 30 minut i pić małymi łyczkami.
2.) Mikstura na przeziębienie:
Napar z suszonych łodyg malin, sok z malin. Suszone kwiaty lipy oraz czarnego bzu z dodatkiem soku z grapefruita, oraz cytryn, miód naturalny. Dobry jest również sok z buraków ćwikłowych, marchewki, pietruszki, czosnku, grapefruita i cytryny.
3.) Mikstura na problemy gastryczne:
Napar z kory kruszyny, kłącze perzu, owoc kopru włoskiego oraz liście mięty pieprzowej. Tutaj pomogą również winogrona, figi oraz suszone śliwki.
Autor: Agata Geronin