18 marca 2021

Nowe obostrzenia w Polsce od 20 marca do 9 kwietnia 2021

W związku z rozwojem epidemii COVID-19 w Polsce wprowadzane są kolejne obostrzenia. Od 20 marca do 9 kwietnia 2021 r. - a więc także podczas Wielkanocy - w całym kraju będą zamknięte hotele, instytucje kultury i obiekty sportowe. Ograniczona zostanie także działalność galerii handlowych - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zagroził również że “jeśli dojdzie do drastycznego pogorszenia sytuacji, być może będą dalsze obostrzenia”.

„Analizując sytuację w innych województwach, widzimy, że praktycznie w całym kraju na tyle się ona pogarsza, że średnia zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi 47,9” – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zgodnie z rozporządzeniem, swoją działalność muszą zawiesić:

Hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych)

Galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, księgarni, sklepów zoologicznych, salonów prasowych i sklepów z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie

Teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online)

Obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności)

Kina (zakaz seansów filmowych dotyczy również domów i ośrodków kultury);

Stoki narciarskie

Baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej) Sauny, łaźnie tureckie, salony odchudzające, solaria, kasyna

Kluby fitness i siłownie

Wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie.

“W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe” – czytamy w komunikacie resortu zdrowia. Dalej – „Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas”.

Adam Niedzielski powiedział również, że skuteczne okazały się obostrzenia wprowadzane w województwie warmińsko-mazurskim. „Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby te same obostrzenia i regulacje wprowadzić na poziomie całego kraju”.


Obraz Ryan McGuire z Pixabay