Ograniczenia niezgodne z prawem
Sprawa rozpoczęła się 22.04.2020 roku, kiedy to mężczyzna ostrzygł jednego klienta w swoim salonie fryzjerskim. W tym czasie rozporządzeniem rządu wszystkie zakłady fryzjerskie były zamknięte. Pomimo tego, że wyjaśnił sytuację tłumacząc, że nie świadczył usługi klientowi a znajomemu funkcjonariusze postanowili ukarać go mandatem. Dodatkowo przekazali informację do sanepidu, który postanowił obciążyć mężczyznę karą administracyjną w wysokości 10.000 zł.
Sprawa zakończyła się w sądzie, do którego sprawę zgłosił poszkodowany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wydał decyzję w tej sprawie. W orzeczeniu była informacja skierowana do sanepidu o odstąpieniu od kary nałożonej na przedsiębiorcę oraz zwróceniu kosztów procesu sądowego. Dodatkowo sąd informuje, że zakaz prowadzenia określonych działalności gospodarczych jest niezgodny z obowiązującym prawem.
Inną sprawą związaną z nakładaniem zbyt wysokich kar administracyjnych jest sytuacja w jakiej znalazł się 18-latek z Krakowa. Został on ukarany za wjazd rowerem na bulwary wiślane, czyli teren wyłączony z użytku. Inspekcja sanitarna nałożyła na niego karę 10.000 zł czym zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Wystosował pismo do szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, którego zawartość poruszała temat kar nakładanych na obywateli, które naruszają prawa obywatela oraz są zbyt surowe i nieadekwatne do wykonanego czynu. Również ta kara została anulowana po przedstawieniu odpowiednich argumentów. Działania jakie podejmują poszkodowani w podobnych sprawach zwracają uwagę społeczeństwa na łamanie praw obywatelskich zawartych zarówno w kodeksie postępowania jak i w Konstytucji.
Autor; Ola Grzebińska
______________________________